اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه مچی
استان:
سیستان و بلوچستان
شهرستان:
زابل

معرفی نامه

در 60 کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل حد فاصل شهر سوخته و تاسوکی در سمت راست جاده زابل به زاهدان قلعه ای به نام قلعه مچی واقع شده است.این قلعه مقر و کاخ خاندان بزرگ ملک رئیسی، فرمانروایان جنوبی سیستان می‌باشد که از خشت و گل ساخته شده است.آغاز حیات این منطقه از اواخر دوره ساسانی شروع و در زمان صفویه به اوج می‌رسد ، این بنا از جمله بناهای دارای پلان دو ایوانی می‌باشد فرم کلی بنا به صورت تقریبا" مربع می‌باشد. ارتفاع ایوان شمالی این قلعه از زمین ۱۰ متر و دهانه آن ۵/۷ متر پهنا دارد.

در این منطقه باقی مانده یک آسیاب بادی نیز وجود دارد که نمونه‌های آن در دوران اسلامی و در تمام نقاط سیستان وجود داشته است. این ساختمان رادر زمان صفویّه شاهان کیانی سیستان ساخته اند ودر احیاءالملوک هم دکتر ستوده آن را قلعۀ کافی نامیده است. گروهی چوپان که از تاریخش هیچ آگاهی ای نداشته اند، (قلعه مچی) به جهت بُن درخت‌های خرمایی که در آن جا دیده اند این نام را بر آن نهاده اند. چراکه در زبان برائران بلوچ به درخت خرما مچ می‌گویند.

در جنوب غربی این قلعه و به فاصله ۳کیلومتری آن تعدادی تپه کوچک وجود دارد که سفال‌های کشف شده مربوط به دوران پیش از تاریخ است. در این منطقه کتیبه‌ای از سال ۱۱۳۰ هجری قمری (1717 میلادی) مربوط به میر جعفرخان کشف شده است. با مطالعه بر روی سفالینه‌های سطحی منطقه نمی‌توان تاریخی ..

.مشاهده کامل متن قدیمی‌تر از قرن ۶ و ۷ هجری برای آن در نظر گرفت ، به نوشته سیاح خارجی کلنل چارلز شهر را باغها و نخلستانهای بزرگی احاطه می‌کرده که امروز به کلی ویران شده است.منبع:http://www.sbportal.

irhttp://www.negahmedia.ir/media/show_pic/48900http://www.sistaniha.

info/.