اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل خشتی تجن گوکه
استان:
گیلان
شهرستان:
آستانه اشرفیه

معرفی نامه

این پل در مسیر راه قدیمی سیاهکل به لاهیجان به تجن گوکه ، که برروی رودخانه‌ی شیم رود احداث شده است ، قراردارد ، پل تجن گوکه دارای دو دهانه‌ی بزرگ در وسط و دو دهانه‌ی کوچک در طرفین است . طول پل 75 متر و عرض آن ۲۵/۴ و ارتفاع کلى آن بیش از ۵/۷ متر است. این پل آجری شامل دو چشمه با طاقهای جناقی است. پل خشتی تجن گوکه دارای یک دهانه به عرض 50/2 متر است.

در بنای این پل از دو نوع آجر به ابعاد 4×28×24 و 4×18×18 سانتی متر استفاده شده است.پل تجن گوکه داراى دو چشمه با طاق جناقى است. در پایه هاى میانى و جانبى پل اتاقک هاى کوچکى براى بیتوته کاروانیان احداث شده بود.مصالح به کار رفته در این پل آجر، سنگ و ملات ساروج است.

بین دو جان‌پناه ۳۴۵ تا ۳۵۰ سانتیمتر و عرض قسمت جان‌پناه‌ها هر یک ۴۵ و ارتفاع آن‌ها ۳۵ سانتیمتر است. عرض کلى پل ۴۳۰ سانتیمتر است. محل عبور عابر پیاده روى پل را در مرمت‌هاى اخیر با لوح‌سنگ مفروش ساخته‌اند. پل داراى دهانه با طاق جناقى نسبتاً کند است.

دو فرو رفتگى در پیشانى پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد. هر یک از قوس‌ها در سمت بیرونى داراى یک نوار آجرکارى به عرض ۱۲ سانتیمتر است که حالتى تزئینى و برجسته دارند. علاوه بر آن در کناره قوس‌ها آجر چینى خاصى نیز انجام شده و حاشیه اى به عرض ۶۰ سانتیمتر را به وجود آورده است. پایه میانى قطور پل چهار متر عرض دارد و دو موج شکن یا .

..مشاهده کامل متن سیل برگردان در دو طرف پل براى کاستن از فشار آب در ایام افزایش سطح آب تعبیه شده است. یک دهانه کوچک بین پایه میانى پل و یک طاق نماى جناقى بر بالاى آن با عرض ۵۰ سانتیمتر وجود دارد.

در دو پایه طرفین این دو چشمه دو اطاق کوچک و در پایه میان دو چشمه نیز اطاق کوچک آجری جان پناه 35 سانتیمتر و پهنای سنگ فرش وسط 330 سانتیمتر می‌باشد . بلندی پل از وسط تیزی جناق طاق تا سطح آب 630 سانتیمتر و قطر پل از تیزی جناق طاق تا سطح پل 120 سانتیمتر است .در بازوی جنوبی یک اطاق و یک دهانه کوچک است . قطر طاق این دهانه، از تیزی طاق تا سطح پل 65 سانتیمتر و پهنای این دهانه 2 متر است.

اطاق بازوی شمالی ، مربع شکل و به ابعاد 135 سانتیمتر که در دو طرف پل دو در ورودی به پهنای 63 و بلندی 145 سانتیمتر دارد . در دنباله این بازو، هلال جناقی طاقی نظیر بازوی جنوبی است که فعلا زیر خاک رفته است . پل خشتی تجن گوکه در سال 1355 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1432 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منبع :http://www.

karkan.ir/http://hamshahrionline.ir/http://tajanguke.persianblog.

ir/.