اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد اتابکان
استان:
چهارمحال و بختیاری
شهرستان:
شهرکرد

معرفی نامه

مسجد نیایشگاه و محل عبادت و گردهمایی‌های مسلمانان است. وجود مساجد در هر شهری می‌تواند به معنای وجود مسلمانان در آن شهر باشد. مساجد دارای معماری‌های متفاوتی هستند که سبک‌های معماری متفاوت، آن‌ها را از هم جدا می‌کند. مساجد معمولا به قصد عبادت ساخته می‌شدند، اما بعدها کارکردهایی مثل گردهمایی‌ها یا محل قضاوت و پرپایی اجتماعات نیز به آن‌ها افزوده شد.

مساجد جامع بیشتر محل اجتماعات محسوب می‌شدند. مسجد اتابکان شهرکرد از نوع مساجد با پلان شبستانی است که دارای قدمت بسیار زیادی است. مسجد اتابکان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری و در بافت قدیمی و تاریخی شهرکرد قرار گرفته است. این مسجد همانگونه که از نامش پیدا است، مربوط به اتابکان لر بزرگ در اوایل قرن هفتم هجری قمری است که در این مکان حکومت داشتند.

مؤسس این سلسله ابوطاهر است که او را اتابک (ترکمنان) سلغریان برای رفع طغیان در لر بزرگ در سال ۵۴۳ ق. به این ناحیه فرستاد. اباقاخان مغول بعدها حکومت خوزستان را نیز بضمیمه ولایت اصلی لر بزرگ به اتابکان لرستان واگذاشت و یکی از ایشان یعنی افراسیاب پس از مرگ ارغون خان اصفهان را محاصره کرد، ولی بزودی سرکوب شد. بسیاری از سنوات راجع بسلطنت ایشان تحقیقی نیست.

پایتخت این امرا در شهر ایذه (ایدج) بود و یوسف شاه ثانی از این سلسله شوشتر و بصره را نیز گرفته است. اتابکان لر بزرگ تا نیمه اول قرن نهم باقی بودند و آخرین ایشان که غیاث‌الدین کاوس نام داشت، به دست سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری برافتاد و سلسله ایشان انقراض یافت..