'موغار یکی از دهستان‌های شهرستان اردستان در استان اصفهان   ایران است. دهستان موغار همسایهٔ دشت کویر و از شرق به غرب میان دو شهر زواره و بادرود و از شمال به جنوب غرب حدفاصل گرمسار / پارک ملی کویر و نطنز قرار دارد. 


موغار به دلیل دارا بودن بافت تاریخی و آثار و ابنیه تاریخی و همچنین قدمت بیش از ۲۵۰۰ساله که از اقوام اولیه ایرانی و تمدن‌های کهن بشری به شمار می‌رود و از سوی دیگر کویر بی بدیل که اکو سیستمی بکر و باور نکردنی در میان تل‌های شنی دارد و آسمان پرستاره شب و رصد شهاب سنگ‌ها و اجرام آسمانی می‌تواند یک منطقه گردشگری برای توریست‌های خارجی باشد.

 هم به خاطر موقعیت جغرافیایی و اقلیمی که داره و مهمتر از همه به خاطر اینکه درحاشیه ی کویر قرار داره وجزء روستاهای کویری ایران محسوب میشه ،

کویر ، بخش پر رمز و راز طبیعته . هرجا حرف از كوير به ميان بیاد ، نخل و شتر و ريگ و ستاره های آسمون و ... اولين تصويرهايي هستن كه در فکر و خيال ما نقش مي‌بندن . در کویر خاکها بیشتر از گچ و نمک ، سیلت ، مارن ، شن ، ماسه و رس تشکیل میشن و میزان بارندگی کمه و شدت تبخیر فوق العاده زیاده . از نظر پوشش گیاهی چون خاکش شوره ، پوشش گیاهی منحصر بفردی دارن . گیاهانی که در این مناطق رشد می کنن ، گیاهانی شور پسند هستن که علاوه بر جلوگیری از فرسایش و حفظ خاک نمادی از استقامت در گرمای کویر هستن .

از نظر پوشش جانوری ،  فقط جونورهای ویژه می توانند در مناطق کویری زنده بمونن ، چون شرایط زندگی در کویر سخته . حیوونایی که در کویر و بیابان هستن مثل : بز وحشی ، پلنگ ، گرگ ، گورخر ، شتر ، موش ، خرگوش ، کفتار ، بزمجه ، یوزپلنگ و انواع مارهای سمی و غیر سمی مثل مار جعفری ، مار شاخدار ، مار افعی ، مار زنگی ، تیر مار و ...

 اما اگر بخواهیم کویرها و بیابون های ایران را تقسیم بندی کنیم ، می تونیم اونو به پنج قسمت تقسیم کنیم : کویر مرکزی ، کویر کوچک ، کویر ریگ جن ، کویر طبس و یزد و کویر لوت . کویر مرکزی که از وسیع ترین کویرهای ایران هستش و کویر ریگ جن هم ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و با تلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته ، کویر لوت هم یکی از صعب العبورترین کویرهای جهانه . در قسمتهایی از این کویر هیچ موجود زنده ای حتی باکتری هم وجود ندارن . بنا بر گفته بعضی از کارشناسان گرمترین نقطه کره زمین در این منطقه قرار داره  .شاید دونستن اسم بعضی از کویرها هم براتون جالب باشه : کویر مرکزی ، کویر مرنجاب ، کویر حاج علی قلی ، کویر چاه کنجه ، کویر درانجیر ، کویر خارتوران ، کویر ریگ جن ، کویر مسیله ، کویر سیاه کوه ، کویر کفه طاقستات ، کویر طبس ، کویر یزد ، کویر لوت ، کویر میان دشت ، کویرعقدا ، کویر دق سرخ ، کویر ریگ پنج انگشت ،  کویر زرین ، کویر روح مرغوم و کلی کویر دیگه . خیلی از دانشمندان میگن که کویر شناسی یه علمه ... یه علم .

در مورد کویر مطلب زیاده و حرف آخر اینکه موغار بر خود می بالد که نگینی بر انگشتری کویر است .