اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه نئور
استان:
اردبیل
شهرستان:
خلخال

معرفی نامه

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل است که در بلندیهای باختری رشته کوه باغرو (تالش) بر روی ولکانیت پرفیر آندزیتی – ائوسن بالایی تشکیل شده است.بارندگی مناسب و وجود چشمه‌های فراوان سبب پایداری وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هوای مطبوع منطقه زمینه جذب گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران فراهم نموده است.این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان خشکی زی و آبزی میباشد. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری است .

این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می‌آورند و عمق متوسط ۵ متر است.این دریاچه در حداکثرین عمق در حد کمینه 5/5 متر ودر حد بیشینه 13 متر میباشد .و جهت استفاده آبیاری زمینهای کشاورزی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد وهر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس‌های موجود در دریاچه‌های رها سازی می‌گردد . و هنگام زمستان به دلیل یخ زدگی جمع آوری میشوند.

محدوده دریاچه نئور به علت واقع شدن در داخل منطقه حفاظت شده لیسار ( گیلان ) به دلیل ضوابط خاص موجود بر این مناطق شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده لذا ...مشاهده کامل متن عوامل خاص طبیعی و انسانی حیات وحش این منطقه راتهدید نمی‌کند .

این دریاچه دارای ارزشهای زیستگاهی ،اکوتوریستی ، زنبور داری ، کشاورزی ودامداری می‌باشد.راههای دسترسی به دریاچه: پس از طی حدود ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم. سپس می‌بایست جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس آباد (در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه) به دریاچه رسید. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می‌باشد.

راهای دیگر جهت دسترسی به این دریاچه زیبا1- هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ آباد و عباس آباد.2- خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ آباد و عباس آباد.3- اردبیل، هیر، شبلو و عباس آباد.منبع :http://www.

irandeserts.com/http://fa.wikipedia.org/.