اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد تاریخی تجنود
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
زیرکوه

معرفی نامه

شهرستان زیرکوه یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی است و مرکز آن شهر حاجی‌آباد می‌باشد.این شهرستان در شرق شهر قاین واقع شده و در آخرین تقسمات کشوری سال 1390، از شهرستان قاینات منفک و از سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر حاجی آباد شامل دهستان‌های زیر کوه و پترگان؛ بخش زهان به مرکزیت شهر زهان شامل دهستانهای زهان و افین و بخش شاسکوه به مرکزیت روستای آبیز شامل دهستانهای شاسکوه و بهناباد تشکیل شده است. مرکز این شهرستان بر اساس سرشماری 1390، نزدیک به شش هزار نفر جمعیت دارد. در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب شرق حاجی آباد دره سر سبز و زیبای تجنود قرار دارد .

این دره زیبا و ییلاقی در اکثر روزهای تعطیل پذیرای مهمانان زیادی از راههای دور و نزدیک می‌باشد . طبیعت بکر و زیبا - کوههای سر به فلک کشیده و آب گوارا و روان و هوایی لطیف و دلپذیر نوازشگر میهمانان این منطقه زیباست.سد تاریخی تجنود یکی از بناهای زیبا و به جای مانده از دوره قاجاریه است که بر روی رودخانه تجنود بسته شده است . طول تاج این بند 26 متر، عرض تاج 5/5 متر و ارتفاع آن از پایین‌ترین نقطه رودخانه 14 متر است.

قسمت پایین بند در دوره‌های معاصر تخریب شده و به همین دلیل آب در پشت بند جمع نمی‌شود. در سازه اصلی این بنا از آجر و ملات ( البته نوع ملات دقیقا مشخص نیست ) استفاده شده است این بنا در اواخر دوره قاجار و به دستور ابراهیم خان شوکت الملک ...

مشاهده کامل متن ، حاکم وقت منطقه ساخته شده است.منبع:http://khavarestan.ir/news/20460http://zirkooh22.ir/post-657.

aspxhttp://zirkoh22.blogfa.com/post/237http://www.zanemruz.

ir/http://tnews.ir/news/EA2825071425.htmlhttp://www.afsaran.

ir/payamak/795216http://khavarestan.ir/news/20460http://ichto.ir/Default.aspx?tabid=606http://www.

skchto.ir/southern-khorasan/cities/zirkooh.