اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای آرک
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
خوسف

معرفی نامه

روستای آرک در ٣٥ کیلومتری مرکز بخش خوسف و در دامنه رشته کوه‌های معروف به آرک و بین آباد واقع شده است. برخورداری از آب وهوای کوهستانی و آب شیرین و گوارا برای آشامیدن و کشاورزی به این روستا صفای دیگری بخشیده است. آبشار بسیار زیبایی که در بین باغات و از محل قنات تا مزارع گسترده شده، آرک را به روستای طرح گردشگری تبدیل کرده و پنیر محلی و زردآلوی آن در شهرستان بیرجند منحصر به فرد است.تاکنون ٨٧ نوع داروی گیاهی منطقه را شناسایی و جمع آوری شده است و در صورت حمایت مسئولان می‌توان یک داروخانه و آزمایشگاه داروهای گیاهی در منطقه ایجاد کرد که علاوه بر اشتغال برای چندین نفر کمک زیادی به بهداشت و درمان منطقه هم خواهد شد.

مراسم سنتی کشت گندم آرک معروف بوده و با شیوه خاصی انجام می‌شود.برای انجام مراسم کشت گندم، در یک روز کشاورزان بذر گندم و شیرینی تهیه کرده و در مزرعه جمع می‌شوند و پس از خواندن دعا و ذکرهای مختلف و آرزوی سالی خوش و پر محصول، کشت گندم را آغاز و به میمنت و تبرکی بین اهالی حاضر شیرینی توزیع می‌کنند. روستای آرک دارای استعدادها و جذابیتهای مختلف و متنوعی می‌باشد این روستا علیرغم دارا بودن جمعیت محدود حدود ۱۲۰ نفر دارای اماکن تاریخی متعددی است که از آن جمله می‌توان از قلاع قدیمی واقع در کوههای این روستا که به همین نام معروفند نام برد یا ساخنمان قدیمی واقع در این روستا که جزو اماکن ..

.مشاهده کامل متن میراث فرهنگی ثبت شده می‌باشد و تقریبا می‌توان ادعا نمود که تمامی اهالی محل و پیران و پیشکشوتان خاطرات زیادی از نحوه و چگومگی ساخت آن دارند در حال حاظر عمده‌ترین جاذبه گردشکری این روستا آبشار بزرگ و بسیار زیبا و دانشینی است که در راس کوه این روستا قرار گرفته و جریان زیبای آب سرازیر شده از آن که توسط درختان زیبای باغات اطراف احاطه شده منظره بی نظیر را ترسیم نموده است توصیه میکنیم خود و خانواده را از لذت حضور در یک روز تابستانی در کنار این آبشار محروم نفرمائید .عمده معروفیت قدیمی آرک به پنیر محلی و زردآلوی آن می‌باشد . منبع:http://www.

iranvillage.ir/http://arkebinabad.blogfa.com/http://koohestan20.

mihanblog.com/http://mountainheight.blogfa.com/post/215http://arkebinabad.

blogfa.com/.