اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای گل چشمه ( قوزلو )
استان:
اردبیل
شهرستان:
مشگین شهر

معرفی نامه

قوزلو نام سابق این روستا و گل چشمه نام فعلی آن میباشد که تقریبا در ۷۰ کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده و از شهرستان مشگین شهر تقریبا ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. این روستا با روستاهایی همچون بابیان و لنج آباد و اللرده و بنه لر وکویچ و از همه مهمتر با دهکده توریستی انار مجاورت دارد و برای رسیدن به این روستای زیبا ، این خطه چشم نواز بایستی از شهر فخرآباد ودهکده انار گذشت و پس از طی جاده ای خاکی ولی زیبا وپر از درخت به آنجا رسید.روستای گل چشمه در میان کوههایی استوار قرار گرفته است و برای دیدن روستاهای اطراف و رشته کوه سبلان باید بر روی این کوههای اطراف روستا مستقر شد و با دیدن این روستای کوچک ولی قشنگ و روستاهای اطراف و کوهها و دشتها و باغها گوشه ای از عجایب الهی را نظاره گر شد. در روستای قوزلو قریب ۵۰ خانوار سکونت دارند، مردمانی زحمتکش و سخت کوش و مذهبی هستند که با طلوع خورشید تلاششان شروع و به غروب خورشید ختم میشود.

عمده فعالیتهای این مردم عزیز دامداری ،زراعت و باغداری است و علاوه بر محصولاتی چون گندم وجو میوه هایی مانند سیب و گردو و آلبالو و گیلاس و هلو و زردآلو در اینجا تولید و به مراجع عرضه ارسال میگردد .همچنین بعضی از اهالی روستا به پرورش زنبور عسل و ماهی نیز مشغول هستند. بیشتر مردمان این ولایت زیبا به شهرستانهایی مثل اردبیل و تهران و بیله سوار و شهر قدس مهاجرت نموده اند که از ..

.مشاهده کامل متن این مهاجران تعداد زیادی فرهنگی بوده و یا در ارگانهای دولتی وغیر دولتی مشغول فعالیت هستند .درباره نام قدیمی این روستا اطلاعاتی که در دست است، این است که از چندین سده گذشته، این محل بنام قوزلو و غوزلو شناخته می‌شده است. درباره علت نامگذاری آن به قوزلو یا غوزلو چند نظر وجود دارد؛ یکی اینکه عده ای از مورخان معتقدند که نام همه روستاهایی که فعلاً در آذربایجـــــان بنام قــــــوزلو شناخته می‌شوند از نام طایفه «اوغوز» که عربها «غُز» می‌گفتند، گرفته شده است.

اوغوزها یا غوزها، جد ترکان امروزی منطقه آذربایجان بشمار می‌روند و بنا به نوشته آقای نیایش در صفحه21 کتاب آذربایجان و هویت «سیل عظیمی از اوغوزها در قرن یازدهم میلادی وارد ایران شده و بویژه در قسمتهای شمال غربی کشورمان ساکن گشتند». بالطبع مغان هم بعنوان یکی از بهترین و خوش آب و هواترین منطقه شمال غرب کشور یعنی آذربایجان، محل سکونت این قوم بوده است و روستای قوزلوی فعلی هم که در یکی از بهترین نقاط مغان واقع شده، محل سکونت این قوم بوده و نام خود را از همان قوم گرفته است.نظر دیگر درباره وجه تسمیه قوزلو اینست که عده ای معتقدند چون در ترکی به درخت گردو «قوز» هم گفته می‌شود و در این روستا باغات گردوی فراوانی وجود دارد، پس نام آن به همین علت به قوزلو معروف شده است اما با تأمل در این موضوع می‌بینیم که این نظریه به چند علت زیاد قابل استناد نیست چون؛اولاً در بیشتر روستاهای ترک زبان کشورمان، باغات گردوی زیادی وجود دارد ولی هیچ وقت قوزلو نامیده نشده اند. پس اگر این نظر صحیح بود باید همه این روستاها امروزه به این نام نامیده می‌شدند.

ثانیاً امروزه روستاهای زیاد وجود دارند که قوزلو نامیده می‌شوند در حالیکه هـــــیچ درخت گردویی در آنها دیده نمی‌شوند.ثالثاً اگر به فرض اینکه وفور درختان گردو سبب نامیدن این روستا به قوزلو شده باشد پس این درختان گردو را چه کسانی کاشته اند و این محل را که به کاشتن درخت گردو در آن اقدام کرده اند چه می‌نامیده اند؟ آنچــه درباره وجه تسمیه این روستا قابل قبول و صحیح است، این است که این روستا بعد از اسکان اوغوزها در آن به اوغوزلو، غوزلو و قوزلو معـروف شده و این طایفه اقدام به کاشت درختان گردو در آن نموده اند و همین درختان گردو، امروزه عده ای را در خصوص وجه تسمیــــه آن دچار اشتباه ساخته است. پس نام اصلـــــی و قدیمــــــی این روستا «غوزلو» می‌باشد، اما چون «مخرج «غ» در هجای اوّل واژگان تــــــرکی [تـــــورکـــــــــی] نمی‌آید» نام این روستـــا بصورت قــوزلو (gozloo) درآمده است.در روستای زیبای قوزلو چندین آثار باستانی و تاریخی وجود دارد از جمله :۱- قلعه دیو (دیو قلعه سی ) که در نزدیکی روستا قرار گرفته وعظمت و شکوهی ستودنی را به بیننده اش القا می‌کند.

قلعه ای متشکل از تخته سنگهای حجیم و به شکل مستطیل بزرگ که با نظم عجیبی مثل آجرچینی‌های معماری امروز روی هم چیده شده اند ،این قلعه مربوط به دوره هخامنشی است.۲- شتر سنگی که سنگ بزرگی است بشکل شتری نشسته و آن هم در نزدیکی روستا قرار دارد .۳-غارهای متعدد و کوههای سنگی کوچک وبزرگ ودرختان چندین صدساله، چشمه‌های آب طبیعی که گوارایی آبش را در هیچ کجای دنیا نمیتوان یافت. از بزرگان و ریش سفیدان روستا نقل است که در زمان توده (احتمالا زمان یورش روسها به سرحدات کشورمان حدود سالهای ۱۳۱۸ الی۱۳۲۰ هجری شمسی ) روسها به این روستا وارد شده و حتی یک نفر را داخل مسجد روستا کشته اند فردی که احتمالا روحانی روستا بوده است .

منبع:http://gozloo2220.persianblog.ir/http://www.negahmedia.

ir/http://www.iranvillage.ir/.