اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه ابن حسام خوسفی
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
خوسف

معرفی نامه

آرامگاه ابن حسام خوسفی، شاعر سده نهم هجری، در شهر خوسف استان خراسان جنوبی قرار دارد.قدمت این آرامگاه به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد و در سال ۹۲۰ هجری قمری ساخته و در قرن ۱۳ قمری بازسازی شده استابن حسام خوسفی شاعر نغزگو، عارف، فقیه و اندیشمند دیار نرگس، شهرستان خوسف است. آرامگاه وی برفراز صخره ای سنگی در حاشیه شمالی شهرستان خوسف و در کنار زمینهای زراعی این شهر ساخته شده است.بنا دارای نقشه چلیپایی شکل و پوشش گنبدی است و در سه جهت، سه طاق نما با قوس جناقی دارد.

در داخل آرامگاه کتیبه ای کاشیکاری شده و به رنگ سفید نمونه ای از اشعار این شاعر ارزشمند را به نمایش می‌گذارد.این بنای کوچک شامل اطاقکی است با فرم هشت ضلعی ,پوشش مقبره به صورت گنبدی طراحی شده که در مرکز آن یک کلاه فرنگی ساخته شده است.در این قسمت نورگیرهایی تعبیه شده تا هم نور فضای داخلی آرامگاه را تأمین کند و هم باعث تهویه فضای داخل آرامگاه شود. این بنا ابتدا در دوره صفویه بنا شده و در دوره قاجار تغییراتی در آن داده شد.

وی قصاید غرایی در مدح حضرت روسل (ص) و خاندان پاکش سروده است. وفات وی را به سال 875 ه. ش. نوشته اند و در این محل که به پایتخت شهرت دارد به خاک سپرده اند.

آثار وی عبارتند از:1- دیوان اشعار:شامل قصاید؛ غزلیات و انواع دیگر نظم2- نثر اللالی: منظومه ای است در قالب مثنوی مشتمل بر کلمات قصار مولی علی (ع)3- خاوران ...مشاهده کامل متن نامه: شامل 22500 بیت به بحر متقارب درباره جنگ‌های حضرت علی (ع) این اثر تاریخی در سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:http://khabarfarsi.com/ext/3723882http://www.fardanews.com/http://www.

tebyan.net/weblog/parsgardi/post/250http://www.tasnimnews.com/Home/Single/281309http://ali610.

blogfa.com/post-2.aspxhttp://fa.wikipedia.

org/.