اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ازمیغان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
طبس

معرفی نامه

در 48 کیلومتری شمال شرق طبس ، دهستان منتظریه روستای نمونه گردشگری ازمیغان واقع شده است. روستای ازمیغان تنها روستای ایرانی که در دل کویر شالی زار برنج دارد از سوی اداره میراث فرهنگی یزد به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شد.این روستادارای یک مزار که درآن سیدمحمدبن جعفرطیار (ع)به خاک سپرده شده اند است که مانندنگینی دریک سوی روستا می‌درخشد.این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان یزد و کشور نمونه است به نحوی که در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود.

ازمیغان یا به قول اهالی روستا ازمیغون از معدود روستاهایی است که دارای رودخانه دائمی در دل کویر است. آب این رودخانه‌ها بیشتر به مصرف کشاورزی می‌رسد. از جاذبه‌های روستایی و باغات تا شالیزارها، نخل‌های به بارنشسته از دامنه‌های ییلاقی تا چشمه‌های گوارا و زلال، از بافت قدیمی با یادمان‌های تاریخی و فرهنگی و غیره همه و همه از مجموعه‌های جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود.یکی از جاذبه‌های بی نظیر روستا کشت برنج و خرما در اراضی در کنار یکدیگر است.

شرایط آب و هوایی و بهره مندی این روستا از رودخانه‌های دائمی، شرایط کشت برنج و خرما در کنار هم میسر ساخته است.گیاهانی که دراین روستا عبارت اند از: خرما-انار-انگور-سیب-پرتقال-نارنگی-نارنج-خرمالو -آلو-زردآلو-شلیل-هلو-گلابی-به-گردو-بادام-خیار-خربزه- ...

مشاهده کامل متن هندوانه-طالبی-جو-گندم-برنج-باغالی-انواع سبزیجات -کاج-اکالیپتوس-بیشه - لاله وحشی - گل محمدیکارگاه پرورش مرغ بومی و همچنین کارگاه قالی بافی از جمله فعالیت‌های اقتصادی مردم است .منبع :http://yazdrasa.ir/en/-/http://www.iranboom.

ir/http://www.yjc.ir/.