اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای حلوان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
طبس

معرفی نامه

آدرس : جاده اصفهان : طبس – جوخواه – دو راهی حلوان(۴۵ کیلومتر) – دوراهی تا حلوان (۳۵ کیلومتر)روستایی زیبا در حاشیه شرقی کویر به نام روستای حلوان واقع شده است که یکی از مناطق مهم گردشگری طبس است.یکی از جاذبه‌های مهم روستا وجود نخلستان و تولید خرمای بسیار مرغوب از آن به طوری که که واریته خرمای آن معروف است.جاذبه دیگر روستا بافت قدیمی روستا است که با قدم زدن در کوچه‌های قدیمی می‌توان شکوه و عظمت معماری کویری را در آن به نظاره نشست.و اما مهمترین جاذبه روستای حلوان ، قلعه حلوان است که روستای قدیمی را بصورت کامل در خود جای داده، یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین قلاع کل منطقه طبس است.

این روستا در ایام قدیم ۱۳ برج نگهبانی داشته است که هماکنون ۵ برج آن سالم است. همچنین حلوان مسیر مهم کاروان گذری بوده است. سرتاسر کویر از شن و ریگزار پوشیده شده است روستای حلوان در مسیر کاروان‌ها در سمت شرق بوده است.در قسمت‌های شرقی و شمالی در حاشیه ریگزار باتلاقهای نمکی و رسی کویر مرکزی و دریاچه نمک خور قرار دارند.

غار حلوان از نوع طبیعی بوده و جریان آبی در آن وجود ندارد. این غار در سنگهای تقریبا با سن 160 میلیون ساله که مربوط دوره ژرواسیک میانی می‌باشد تشکیل شده و در بوجود آمدن این غار فرایندهای تکتونیکی منطقه نقش بسزایی ایفا کرده اند و مناطق ریزشی زیادی در غار بدلیل شکستگی‌های فراوان و قرار گرفتن ...

مشاهده کامل متن در یک زون گسل خورده وجود دارد.(مسیر دسترسی به غار ؛روستای حلوان در 75 کیلومتر در شمال غرب شهرستان طبس قرار دارد و برای رسیدن به غار بعد روستای حلوان با طی کردن مسیر جاده خاکی تقریبا به مسافت 15 کیلومتر به آنجا میرسیم .) در این غار بقایای استخوانهای حیوانات خیلی زیادی از قبیل گوسفند - شتر - الاغ و پرندگان دیده میشود.در قسمت‌های شرقی و شمالی در حاشیه ریگزار باتلاقهای نمکی و رسی کویر مرکزی و دریاچه نمک خور قرار دارند.

شکل ریگزار شبیه مثلثی است که راس آن در جهت شرق قرار دارد. فاصله شمال به جنوب ریگزار در بیشترین حالت 40 کیلومتر و فاصله شرق به غرب آن در نواحی مرکزی در حدود 14 کیلومتر و در نواحی شمالی 5 کیلومتر است. ریگزار گستره ای شمالی جنوبی دارد و رد مناطق جنوب شرقی آن با ارتفاعات عاشقان پیوند میخورد که این تلاقی کوه و ماسه مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است. در محیط شرقی این مثلث ماسه ای، تپه‌ها بیشترین ارتفاع را دارند و ارتفاع آنها از کف دشت در حدود 80 متر است که با حرکت به سمت غرب با کاهش ارتفاع همراه هستند.

در قسمت جنوب شرقی ، محل تلاقی کوه و ریگ دره‌ها و گذرگاه‌های زیبایی پدید آمده است که شاید در نوع خود در کشور کم نظیر باشد. همچنین بدلیل وجود معادن فراوان در این ارتفاعات جاده‌های خاکی مناسبی وجود دارند که دسترسی و بازدید از این منطقه را آسان کرده اند.پوشش گیاهی غنی منطقه شامل گیاهان نواحی استپی و ماسه ای مانند قیچ، درمنه، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی، اسکنبیل که به سمت شرق از تعداد آنها کاسته می‌شود و در نواحی غربی حاشیه کویر مرکزی گیاهان نمک پسند شامل شور بیابانی، گز و اشنان قابل رویت هستند. در سال‌های اخیر چندین همایش کویرنوردی در حاشیه شرقی این منطقه برگزار شده است.

با توجه به وجود پوشش گیاهی بسیار غنی و همچنین وجود منابع آب پوشش جانوری این منطقه نیز غنی می‌باشد. این پوشش جانوری شامل : انواع مار و عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی و کاکلی، مگس گیر، زنبور خور، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد، پا مسواکی، موش صحرایی، انواع آگاما و جکوهمه ساله حلوان و کویر آن توریست‌ها و کویرنوردان متعددی را پذیرا است. طی چند سال گذشته چند مورد برنامه گروهی کویرپیمایی در کویر حلوان صورت پذیرفته و اکثر شرکت کنندگان از بافت قدیمی حلوان بازدید به عمل آورده و بسیار مورد توجهشان قرار گرفته است. منبع :http://fa.

wikipedia.org/http://www.negahmedia.ir/mob/media/all_relative/podcast/55571http://www.

irancaves.com/fa/cavedetail.aspx?ID=595.