اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب آت گولی
استان:
اردبیل
شهرستان:
مشگین شهر

معرفی نامه

دریاچه زیبای دیگر سبلان که از نقاط شگفت انگیز این کوهستان به شمار می‌آید، دریاچه آت گلی است. با رسیدن به آب گرم مشهور مشابیل و یک راهپیمایی یک ساعته ،در میان انبوهی از چمنزارها و گلها و لاله‌های وحشی ، مسافران می‌توانند خود را به لبه دره عظیم شیروان دره سی برسانند و از یک سراشیبی تند آهکی پایین بروند.پس از رسیدن به کف این دره نیز باید نیم ساعتی را به سوی شمال حرکت کرد و پس از عبور از سنگهای دره ، دریاچه بزرگ و سبز رنگ آت گلی قرار دارد.با توجه به قرارگیری این تالاب در کنار شیروان دره سی آب و هوا و ساختار جانوری و گیاهی آن متاثر از این دره شگرف بوده و بنابراین طبیعت بکر و بسیار زیبا و دیدنی در اطراف آن رقم زده شده است.

این تالاب همچنین محلی برای پرورش انواع ماهیان سردآبی نیز هست به طوری که گاها جشنواره‌های ماهیگیری نیز در آن برگزار می‌گردد.برای دسترسی به تالاب جاده خاکی مناسی از شابیل قرار دارد. این تالاب در فصول بهار و تابستان با توجه به آب و هوای بسیار مطبوع محل استراحت و گردش بسیاری از گردشگران است.عمق متوسط تالاب 3 متر است و منطقه منشور جزو مناطق حفاظت شده استان به شمار می‌آید و ماهی‌های رنگین کمان قزل آلای آن شهرت بسیاری دارد.

این مکان زیبا به دلیل داشتن محیطی امن و بکر، محل حضور پرندگان مهاجر از قبیل چنگر، آبچیلیک و انواع مرغابی است.طبق افسانه ای که سینه به سینه در میان ...

مشاهده کامل متن مردمان منطقه در مورد این تالاب نقل می‌شود، زمانی که بابک خرمدین به قتل می‌رسد، اسب وی از دوری بابک تبدیل به اسبی سرکش شده و خود را به این تالاب رسانده و در آن مخفی می‌شود. براساس باور شاهسون‌های منطقه گاهی این اسب بزرگ و باشکوه از دریاچه خارج شده و در زیر نور ماه شیهه‌های بلندی کشیده و به دنبال سوار خود می‌گردد. مردمان منطقه آب این تالاب را همچون ساوالان مقدس می‌پندارد و در انتظار فرارسیدن روزی هستند که دلاوری از دیار آذربایجان به پا خیزد و لیاقت تصاحب اسب بابک را داشته باشد.تالاب آت گؤلی در دامنه سبلان و در ۳۵ کیلومتری جنوب مشکین شهر واقع شده است.

آت گؤلی در جنوب غربی آبگرم شابیل و در کنار شیروان دره سی قرار دارد. طول تقریبی دتالاب 120 متر و عرض آن در حدود 30 متر است.منبع : شبکه جهانی جام جم.