اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای باغستان علیا
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
فردوس

معرفی نامه

روستای باغستان علیا از روستاهای دشتی است که در 15 کیلومتری شمال شرقی فردوس و 330 کیلومتری مشهد قرار دارد.روستای باغستان از طریق شهرهای گناباد، بجستان و فردوس با جاده آسفالت قابل دسترسی است.این روستا دارای آب و هوای سرد در زمستان‌ها و هوای خشک در تابستان‌ها است,رودخانه فصلی چهل از جنوب روستا عبور می‌کند.روستای باغستان از گذشته‌های دور دارای باغ‌های سرسبز بوده و به همین دلیل به باغستان معروف شده است.

استقرار روستای باغستان علیا در نزدیکی شهر تاریخی تون (فردوس) و روستای بیدسکان که بافت تاریخی با ارزشی دارد و همچنین همجواری آن با سد و امام‌زاده احمد مهویه، بیانگر قدمت کهن آن است.مردم روستا به زبان فارسی دری با لهجه فردوسی صحبت میکنند.درآمد بیشتر مردم روستا، از فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری امور خدماتی و تولید صنایع دستی تامین می‌شود.این روستا در ناحیه کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد و در سطح نسبتا همواری استقرار یافته است.

کوچه‌ها و معابر روستا از درختان سربه فلک کشیده و فراوانی پوشیده شده است و به شکل کوچه باغ‌های زیبا درآمده است و شکل خانه‌های روستا از نوع معیشت و درآمد اقتصادی خانوار تبعیت می‌کند.فراوانی جاذبه‌های گردشگری روستا باعث حضور گردشگران بسیاری در منطقه شده است ,برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های این روستا عبارتند از: رودخانه فصلی چهل و ارتفاعات ...

مشاهده کامل متن کلات که پیرامون روستا را فرا گرفته است.روستای باغستان با دارا بودن قنات بلده و مناظر زیبا و دیدنی در اطراف مسیر حرکت ، آب و باغات متعدد میوه از جاذبه‌های گردشگری وی‍ژه ای برخوردار است.مهم‌ترین محصولات زراعی روستا که در اراضی دیم وآبی آن کشت می‌شوند عبارتند از: گندم، جو، زیره و زعفران.باغداری نیز به دلیل وجود شرایط مساعد اقلیمی رونق خوبی دارد و میوه هایی مانند گردو، بادام، انار، هلو و غیره در زمره محصولات سردرختی روستا به شمار می‌آیند.

انواع سبزیجات، شیر، پنیر و ماست از دیگر محصولات روستا می‌باشندباغ‌های فراوان میوه از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستاست و بازی رنگ‌ها در فصول مختلف چشم اندازهای سحر انگیزی ایجاد می‌کند . آب گرم معدنی فردوس در 8 کیلومتری روستای باغستان علیا واقع است و اشتهار منطقه ای دارد. آسیاب تاریخی معروف به " آسیاب آبی حاجی خان" در کنار مسیر جوی اصلی قنات بلده از جمله جاذبه‌های تاریخی و گردشگری روستا می‌باشد.آسیاب باغستان، اثری تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در خیابان امام خمینی، کوچه ۲۷ واقع شده‌است.

این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مردم روستای باغستان در اعیاد بزرگ مانند عید قربان، فطر و غدیر به جشن و سرور و در ایام محرم به عزاداری می‌پردازند و مراسم نخل گردانی در روز عاشورا از جمله مراسم ویژه این روستا است. بازی‌های رایج روستا هفت سنگ، گوگ بازی، دایره و سرسر قطار میباشند.عمده‌ترین صنایع دستی روستا شامل انواع قالی و قالیچه و حصیر و اسپندی است.

انار، زعفران، زیره، شیرینی محلی و کلوچه معروفترین سوغات روستا هستنداز جمله غذاهای محلی روستا می‌توان به بورانی، آش جوشپره، سرموک، حسن مکی، اشکنه شیره، اشکنه اوجز و اماج و کماج اشاره کرد. منبع:http://www.iranvillage.ir/article-897--0-0.

htmlhttp://baghestansalam.blogfa.com/http://www.yjc.

ir/fa/news/2848844http://birjand.irib.ir/web/1391-02-20-04-53-32/7954http://www.baghestaneolia.

blogfa.com/.