اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای مهوید
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
فردوس

معرفی نامه

مهوید نام روستایی از توابع شهرستان فردوس و استان خراسان می‌باشد.بر طبق شواهد و اسناد موجود ، این روستا از قدمتی چند صد ساله برخوردار بوده و در گذشته دهستانی با بیش از پنج هزار سکنه بوده است که از جنوب به دهستان باغستان (فردوس) و از غرب به دهستان برون (فردوس) و از شمال به بجستان و از شرق به کاخک (گناباد) محدود و دارای 17 روستای تابعه .این روستا به دلیل استقرار در دامنه کوه و ارتفاع 2000 متری از سطح دریا ، آب و هوایی معتدل و کوهستانی داشته و همین امر باعث شده است که طیف وسیعی از گیاهان قابلیت رشد و نمو در این منطقه را دارا بوده و صاحب باغات مرکباتی مثل زردآلو ، آلبالو ، گیلاس ، هلو ، گلابی ، سیب و غیره باشد . همچنین درختان کهنسال گردو و بادام در سرتاسر منطقه به چشم می‌خورد .

اکثر محصولات کشاورزی و حبوبات مانند گندم و جو و لوبیا و نخود و غیره قابلیت کشت در این منطقه را دارا می‌باشند و محصول خوب و با کیفیتی هم قابل برداشت می‌باشد. اما به خاطر صرفه مالی و اقتصادی و محدودیت منابع اب که در طی خشکسالی سال‌های اخیر ایجاد شده ، اکثر زمین‌ها به کشت زعفران اختصاص یافته و زراعت در سایر محصولات محدود به میزان مصرف ساکنین می‌باشد . شایان ذکر است که زعفران این روستا قابل رقابت با برندهای مشهوری چون زعفران قاینات می‌باشد.مهوید در گذشته دارای منابع آب و چشمه سارهای زیادی بوده که از دل کوههای .

..مشاهده کامل متن اطراف سرچشمه می‌گرفته است.نکته مهم در باب وضعیت آب مهوید ، سد بتونی این روستا می‌باشد که در دهه 60 توسط جهاد کشاورزی و حمایت مالی و انسانی مردم روستا جهت مهار رودخانه فصلی و سیلاب‌ها احداث گردیده و هم اکنون جهت تامین اب بخش کشاورزی استفاده می‌گردد.

مردم مهوید برای تامین سوخت ،علوفه دام مدتی کو هها را قرق میکردند تا ضمن بهره برداری بهینه از منابع طبیعی ،از آنها محافظت کنند.مهوید دارای شیره پز خانه‌های متعددی برای تهیه شیره انگور بوده است.مراسم ازدواج در روستای مهوید در دو شب برگزار می‌شده است .شب حنابندان و شب عقدکنان و جمع آوری پول از دعوت شدگان و مراسم تئاتر و پوشاندن لباس داماد در جلوی مردم روستا برخی از مراسمات ازدواج این روستاست.

مراسم شبیه خوانی در ایام صفر و محرم چهل مجلس شبیه برگزار می‌شده است. این مراسم توسط فردی به نام میرزای شاهرودی (که مهاجر بوده است) آموزش داده شده است نسخ قدیمی آن وجود دارد.اورنگ اورنگ،جوز بازی،تخم مرغ بازی ، استا تلکس،مندیل فضیلت،لپ پر بازی،تشله بازی،کشتی،چل قوروتی،سه پایه ،خرک و عمو زنجیر باف بازی‌ها ی محلی روستا هستند.آرامگاه امامزاده سلطان احمد در این روستا قرار دارد که بنای آن مربوط به دوره صفوی است.

همچنین مسجد مهوید، از آثار تاریخی این روستاست که در تاریخ ۱۳۸۶/۰۳/۰۳ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.iranvillage.ir/article-4975--0-0.

htmlhttp://mahvid.blogfa.com/http://mahvid20.blogfa.

com/.