اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای چاهدراز
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
نهبندان

معرفی نامه

روستای چاهدراز در استان خراسان جنوبی، شهرستان نهبندان بخش شوسف قرار گرفته و فاصله ان از شهر شوسف حدود 20 کیلومتر و فاصله ان از جاده اصلی حدود 8 کیلومتر است. در قسمت شمالی این روستا کوه‌های گنده گاو و دشت بندونک قرار گرفته و آن دریاچه نمک و بخش شرقی آن شوسف و روستای ذهاب و در جنوب هم جاده اصلی بیرجند به واقع می‌باشد. شغل مردم این دیار کشاورزی و دامداری است و مانند بسیاری دیگر از روستاییان مهاجر، افرادی از این روستا به شهرها کوچ کرده و در آنجا به کسب و کار می‌پردازند. نام خانوادگی مشهور در این روستا نخعی زینلی، نخعی زاده و رستمی است و با این فامیلی شناخته می‌شوند.

تعداد جمعیت افراد ساکن در روستا بیش از 700 نفر بوده و خانه‌های آنها به صورت گاه و گلی با سقف‌های گنبدی ساخته شده که ساختاری بسیار زیبا دارند. . شغل مردم این دیار کشاورزی و دامداری است و به پرورش بز، شترمرغ، گوسفند و اغلب شتر مشغول اند. تعداد شترهای گروهی به 100 برسد به بگ شهرت می‌یابند که این گروه در جوامع روستایی ایرانی به افراد از رده معمولی، برتر به شمار می‌آیند.

زمین‌های کشاورزی این روستا هم در شمال آن قرار گرفته است کشاورزان در این روستا محصولاتی چون گندم، علوفه، خربزه و هندوانه می‌کارند و به فروش می‌رسانند. همچنین آب مورد نیاز این محصولات از طریق چاه‌های عمیق تامین می‌شود که تعداد انها به 15 حلقه می‌رسد. منبع: http://www.iranvillage.

ir/article-158--0-0.html.