اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای مصعبی
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
سرایان

معرفی نامه

این روستا مساحتی حدود دویست و سی کیلومتر مربع دارد و در شمال غربی استان خراسان جنوبی و شمال شهرستان سرایان واقع شده است . این دهستان از شمال به شهر کاخک ، از جنوب به شهر سرایان و آیسک ، از غرب به شهرستان فردوس و از شرق به دهستان نیمبلوک قاین منتهی می‌شود.دهستان مصعبی بر اساس سرشماری سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج جمعیتی حدود هشتصد و بیست و یک نفر و دویست و چهل هفت خانوار دارد.این روستا تا شهر سرایان سی کیلومتر و تا شهر فردوس چهل و سه کیلومتر فاصله دارد.

آنچه که این روستا را از دیگر روستاهای استان خراسان جنوبی متمایز می‌سازد وجود آب و هوای مناسب در فصول گرم سال می‌باشد به گونه‌ای که در ایام تعطیلات مهمترین مرکز تفریحی در منطقه محسوب می‌شود.بلندترین نقطه این روستا ، کوه سیاه می‌باشد که ارتفاعی حدود دوهزار و هشتصد و شصت و سه متر از سطح دریا دارد و به بام خراسان جنوبی مشهور است . پایین‌ترین نقطه این روستا هم دشت سرند با ارتفاع هزار و پانصد متر می‌باشد.روستای مصعبی در سال هشتاد و شش از طرف استانداری خراسان جنوبی به عنوان مرکز توریستی استان معرفی شد.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی وجود مقبره امامزاده سلطان مصیب نیز بر رونق گردشگری در این روستا افزوده‌است.از دیگر نقاط گردشگری روستای مصعبی می‌توان به :امامزاده مصیب در مصعبی و امام زاده کریم در کریمو ، تفرجگاه تخت کمیلی ، کوچه باغ‌های بین ...

مشاهده کامل متن مصعبی و کریمو ، تگ سنار، سبزرود ، استون (ستون) سیاه ، تخ (نوده ) و مکان هایی در نرم ،آسیاب‌های آبی اشاره کرد.مهمترین محصولات کشاورزی این دهستان شامل مواردی همچون :گردو، بادام، زعفران، زردالو، آلو، گیلاس، سیب، گندم و جو می‌باشد .علاوه بر این محصولات، کشاورزان این دهستان محصولاتی از قبیل پنبه ، انار ، زیره ، انگور و ..

. را هم در اراضی چاه موتورهای واقع در مسیر شهرستان فردوس بعمل می‌آورند .از میان محصولات این منطقه ،انار و زعفران شهرت و بازار جهانی داشته و بادام وگردوی آن نیز که ممر درآمد اغلب مردم می‌باشد ، از طعم و کیفیت بالایی برخوردار است .دهستان مصعبی در مسیر راه فردوس - کاخک -گناباد قرار دارد.

اگر مسافرینی که از یزد ، کرمان و بندر عباس عازم مشهد و بالعکس هستند، این مسیر را انتخاب نمایند ، حتی اگر در طول مسیر متوقف هم نشوند، با مناظر چشم نواز و فرح بخشی مواجه خواهند شد که بخش خوبی از خاطرات سفر آنان را رقم خواهد زد .منابع : http://fa.wikipedia.org/http://www.

saiied.blogfa.com/.