اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سنگ عقاب سبلان
استان:
اردبیل
شهرستان:
مشگین شهر

معرفی نامه

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله اصلی یا آتش فشان آن به نام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی–غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است.

تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب به نام قارتال (در ترکی آذربایجانی به معنی عقاب) قراردارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده‌است.این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده است که گویا پاسبان راهی است که به قله سبلان ختم می‌شود. دو سنگ معروف سبلان، “سنگ‌های قارتال” و “محراب” می‌باشند.

اگر قصد سفر به استان اردبیل را داشته باشید، توصیه می‌کنیم که بازدید از عقاب سنگی را از دست ندهید. علاوه بر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه سبلان، پیست اسکی آلوارس نیز بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.منبع:http://www.pardad.

ir/http://www.aygar.blogfa.com/.