اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع هندوالان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
درمیان

معرفی نامه

در 70 کیلومتری بیرجند و در روستای هندوالان مسجدی وجود دارد که به نظر می‌رسد از قدیمی‌ترین بناهای مذهبی خراسان جنوبی است.بر اساس کتیبه‌های کوفی کشف شده از این بنا،مسجد متعلق به قرون هفتم و هشتم ه.ق مقارن با عصر شاهرخ تیموری است و در دوره‌های بعدی نیز همچنان بازسازی و تزییناتی به آن اضافه شده است . در خصوص معماری بنا،می توان مهمترین عناصر معماری آن را سردرورودی ، صحن گنبدخانه،محراب و شبستان ستوندار را برشمرد که گنبدخانه مرکزی به شیوه عرق چین به کمک فیل پوش بر روی فضای چهار ضلعی قرار گرفته است.

جالبترین و قدیمی‌ترین بخش بنا گنبد آن است که با مهارت بر روی فضای چهار ضلعی قرار گرفته است . شبستان ستوندار در دو طرف گنبد خانه قرار گرفته و سبک پوشش و روشنایی آن از ویژگیهای ممتاز بنا است.پلکان از گوشه شمال شرقی به پشت بام منتهی می‌شود ، فقدان پلکان در گنبدخانه نشان می‌دهد که قصد بر این بوده است که دسترسی به بخشهای فوقانی از طریق سطح بام پیوسته انجام گیرد. مهمترین تزئینات بنا تزئینات آجری،تزئینات فیل پوشها،گوشواره ها،قابهای گچی،رسمی بندی و نحوه آجرچینی گنبدهای بنا می‌باشد.

عمده‌ترین مصالح بکار رفته در بنا آجر پخته است که در دو اندازه بکار رفته،بی تقارنی و خطوط نامنظم بنا، تنوع ضخامت دیواره‌ها همگی تعدادی از دوره‌های ساختمانی بنا را در ذهن مجسم می‌کند.این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ ...

مشاهده کامل متن با شمارهٔ ثبت ۱۸۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.skchto.ir/http://www.

negahmedia.ir/http://birjandpic.persianblog.ir/http://darmian-cr.

skb.ir/.