اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مزار سید حامد علوی
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
سربیشه

معرفی نامه

مزار سید حامد علوی در روستای چنشت شهرستان سربیشه واقع شده است. سید حامد علوی از فرزندان امام جعفر صادق (ع) بوده است که توسط عمال خلیفه عباسی در چنشت زخمی و در محل بیتوته خود ، یعنی" غار چنشت" فوت کرده است . پس از کشف غار ، نسبت به انتقال اجساد سید حامد علوی و دو فرزندش به درون بقعه ای که به این منظور ساخته شده بود ، اقدام می‌‌شود.در سال 800 قمری، سیدی بزرگوار به نام سید محمد مشعشع با گروهی از خوزستان به قهستان آمده و در روستای چنشت اقامت گزیدند و به همراه خود کتابی داشتند که نشانه هایی برای کشف آن غاری که اجساد سید حامد و دوفرزندش بود، داشت.

سید محمد مشعشع، پس از یافتن غار ، اجساد را بیرون آورده و در تابوت گذاشت و سپس سردابی کندند و با سنگ و آجر قبری ساختند و بدن‌ها را به خاک سپردند و بر آن قبه ای بنا نهاد.اخیراً نمای ساختمان با سنگ زیباسازی شده است، دو گلدسته به ارتفاع دو متر با رنگ سبز دارد و در تزیین داخلی تا ارتفاع یک متر با سنگ نماکار شده و مابقی تا سقف گچکاری گردیده است. ضریح امامزاده آلومینیومی می‌باشد و بر فراز ضریح یک چهل چراغ نصب نموده اند. احداث نمازخانه و زائرسرا از جمله اقداماتی است که در آن صورت گرفته است.

زیارتگاه مشرف بر روستا می‌باشد ، محل مزار با غار زرین که محل اصلی دفن سیدحامد و دو فرزندش بوده فاصله چندانی ندارد. در جوار زیارتگاه تعدادی درخت بنه ای وجود ...

مشاهده کامل متن دارد که زائران پس از زیارت برگ‌های آنان را چیده و با خود می‌برند. زائران به هنگام زیارت از غارهای این محل هم بازدید می‌کنند. شکل بیرونی بقعه مکعبی اما از درون دارای هشت ضلع است. بر هر یک از صفه‌های اطراف پنجره ایی آهنی تعبیه شده است.

کف مزار با قالیچه مفروش می‌باشد و قبر به طول 1/5 و عرض نیم متر و ارتفاع 10 سانتی متر در وسط؛ زیر گنبد قرار دارد. ضریحی مکعب مستطیلی از جنس آهن در ابعاد 2 در 1/3 در 2 متر بر روی قبر نصب گردیده و روی آن را با پارچه‌های سبز و مشکی پوشانده اند. دیوارهای درونی در قسمت پایین از سنگ مرمر و مابقی تا سقف گچ کاری گردیده است.بر دیوارهای آن تابلوها و پارچه هایی منقش به اشعار مذهبی آویزان است.

ازجاذبه‌های این مزار طبیعت جالب و زیبای کوهستانی و راه صعب العبور آن می‌باشد. آب مورد نیاز از طریق چشمه و با ذخیره در تانکر و از طریق لوله کشی آب روستا تأمین می‌شود. منبع:http://www.negahmedia.

ir/http://montazeranalmahdichenesht.loxblog.com/http://www.emamzadegan.

ir/.