اطلاعات بیشتر


نام مکان:
باغ خان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
بشرویه

معرفی نامه

خانه طاووسی معروف به باغ خان در اواسط دوره قاجاریه به سبک ابنیه‌ی زیبا و خاص دوره ساخته شده است.این بنا یکی از منازل قدیم است که در بافت قدیمی شهر بشرویه و در خیابان ملا عبدالله تونی ، کوچه ملا سعدی واقع شده است.مصالح به کار رفته در این بنا خشت خام و گل می‌باشد که نمای بیرونی آن با کاهگل و قاب بندی‌های گچی تزئین شده و بعدها ، خانواده ای به نام طاووسی در آن ساکن شده اند ، به همین دلیل ،این خانه ،به خانه طاووسی نیز مشهورگردیده است . این بنا دارای حیاطی مربع شکل و بزرگ است که اتاق هایی در اطراف آن ساخته شده است .

این اتاق‌ها دارای سردرهای رسمی بندی شده و پایه‌ها و دیوارهایی آراسته با ترنج گچ بری شده است در میانه ضلع غربی و شرقی حیاط دو ایوان روبروی هم بنا شده و شاه نشین منزل در پشت ایوان شرقی قرار گرفته است . در پشت این ایوان بادگیری وجود داشته که اکنون از بین رفته است . بخش اعظم بادگیر به داخل شاه نشین و شعبه ای از آن به سردابه ای مستطیل شکل زیر ایوان راه می‌یافته است. بادگیر سالمی در بخش جنوبی بنا قرار دارد که به اتاق هشت ضلعی حوض خانه متصل است .

حوض خانه این سازه دارای تزئینات زیبای گچبری و رسمی بندی استادانه ای درقسمت گنبد می‌باشد . نور فضا به وسیله پنجره‌های مشبک واقع بر ساقه هشت ضلعی گنبد کلاه فرنگی تامین می‌گردد. شاخه ای از آب قنات بشرویه درون حوض خانه وارد شده و از آن جا به منظور آبیاری درختان باغ به حیاط هدایت می‌شده است . بخش‌های دیگر منزل شامل اتاق‌های نشیمن تابستانه و زمستانه ، انبار ، تنورخانه و.

....

. می‌باشد که فاقد هرگونه تزئینات می‌باشد .طبق تحقیقات محلی ، خانه‌های مجاور ، برای همراهان خان استفاده می‌شده است .منبع:http://www.

dana.ir/http://shahremanboshrooyeh.blogfa.com/http://payamboshruyeh.

ir/http://nabzezendegi.ir/.