اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای نیگنان
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
بشرویه

معرفی نامه

نیگنان نام روستایی است که در فاصله‌ی 50 کیلومتری شمال شهرستان بشرویه قرار دارد.نیگنان روستایی است در مرز بین کوهپایه و کویر و از سمت غرب به کوهپایه واز سمت شرق به کویر نمک ختم میشود.آب وهوای این روستا بیابانی ونیمه بیابانی است ، محدوده جغرافیایی روستا از شمال به بخش عشق آباد دستگردان و کاشمر و از جنوب به روستای غنی آباد واز غرب به بخش عشق آباد دستگردان و از شرق به روستاهای کجه ،چاه نو و قاسم اباد از شهرستان فردوس و بجستان ختم میشود. اگر این روستا را به دو قسمت تقسیم کنند یعنی قسمت بالا و پایین ؛ در منطقه بالا رباطی به چشم میخورد که دارای ستونها و دریچه‌های متعددی است .

گویا این رباط در حدود سیصد و پنجاه سال پیش و طی مدت "سه سال" ساخته شده است و همه مسافرانی که از شیراز و یزد و اصفهان می‌آمدند درمحل این رباط برای رفع خستگی استراحت می‌کرده اند.شغل عمده مردم روستا کشاورزی و بعد دامداری می‌باشد و محصولات عمده کشاورزی این روستا گندم ، جو ، زعفران و پنبه است که تماما بصورت آبی کشت می‌شود. می‌توان گفت همه جمعیت فعال روستا یا کشاورز و یا دامدارند و یا شغل آنها به نوعی مرتبط با کشاورزی و دامداری است . کار کشاورزی به شیوه‌ی نیمه مکانیزه ولی دامداری هنوز به شیوه سنتی انجام می‌شود.

چندین رشته قنات تامین کننده آب مزارع کشاورزی این روستا بوده که پر آب‌ترین آنها قنات عیسی می‌باشد. راه ...

مشاهده کامل متن آهن بافق- مشهد در فاصله چند صد متری روستا قرار دارد که توانسته در توسعه این منطقه تاثیر گذار باشد. منبع:http://nignanculture.blogfa.com/http://www.

negahmedia.ir/http://nignanvillage.blogfa.com/http://nigenan.

persianblog.ir/.