اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سلطان کریم شاه
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
سرایان

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده سلطان کریم شاه (ع) در روستای کریمو در شهرستان سرایان واقع شده است.مردم و مطلعین محلی وی را فرزند بلافصل امام موسی بن جعفر (علیه السلام) برادر امام رضا (علیه السلام) و برادر سلطان محمد عابد (در کاخک) می‌دانند. آنها معتقدند به هنگام درگیری و تعقیب و گریز امامزادگان زیدالنار آفریز و سلطان محمد کاخک؛ سلطان کریم شاه هم همراه ایشان بوده و در گذر از کوههای این منطقه به سوی آفریز وی در این محل مدفون می‌گردد ، البته چنین وقایعی را هیچ کتاب و سند تاریخی گواهی ننموده است.اولین بانی ساخت زیارتگاه و تاریخ احداث آن به درستی مشخص نیست.

این بارگاه بارها مرمت و باز سازی شده است ، آنچه سالخوردگان بیادمی آورند، ساختمان گلی ـ سنگی به صورتی کاملاً سنتی دراندازه ای کوچک بود که در اطراف آن تعدادی ایوانچه دیده می‌شد. در دوره‌های بعدی که توسعه فضای حرم دربرنامه کاری هیات امنا قرار گرفت با استفاده از آجروسنگ، ستون‌های ضخیم ایجادشد تا گنبدهای متعدد بر فراز آنها قرار گیرد. بازسازی ساختمان جدید امامزاده در سال 1360 با زیربنای 400 متر مربع انجام گردید. در مرحله بازسازی بر فراز بقعه گنبدی مرتفع ایجاد شد ، آیینه کاری حرم بر روی همان ساختار قدیمی صورت گرفت.

اولین ضریح این امامزاده چوبی بود که هم اکنون تنها درب آن موجود می‌باشد. دومین ضریح فلزی بود که هم اکنون در محل امامزاده دیده می‌شود ، سومین ضریح آلومینیومی بود که بعداً در محل بارگاه یکی از بزرگان نصب شد، چهارمین ضریح که مطلا می‌باشد با استفاده از آهن و نقره و طلا در ابعاد 3/3 در 3/2 متر توسط هنرمندان اصفهانی ساخته و با حضور جمع کثیری از مردم منطقه طی مراسمی در سال 1384 نصب گردید. منبع:http://vista.irhttp://www.

isna.ir/http://www.emamzadegan.ir/http://www.

ghatreh.com/.