اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سلطان ابوالقاسم
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
سرایان

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده سلطان ابوالقاسم (ع) در روستای قاسم آباد شهرستان سرایان قرار دارد.مردم وی را سلطان ابوالقاسم (علیه السلام) از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌دانند.نام روستای قاسم آباد هم از نام همین امامزاده گرفته شده است. افراد سالخورده این محل اظهار می‌دارند که در حدود دو قرن پیش فردی در عالم خواب این بزرگوار را دیدار می‌کند و از وی می‌خواهد که سرپناهی برای ایشان بنا کند و او مزاری با خشت و گل احداث می‌کند.

بقعه قدیمی امامزاده خانه ای کوچک و گِلی بود که پس از پیروزی انقلاب بازسازی شد و تحت پوشش اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قرار گرفت. نوع ضریح از جنس آلومینیوم به ابعاد 3×2 متر می‌باشد.زائرین این امامزاده اغلب از شهرستانهای سرایان، فردوس، گناباد و بشرویه می‌باشند. تعداد زائرینی که در سال به زیارت این بقعه شریف مشرف می‌شوند به طور متوسط در سال بالغ بر 30000 نفر می‌رسد.

قلعه قاسم آباد نیز واقع بر فراز تپه ای مشرف به روستای متروکه قاسم آباد که تماما از خشت و گل ساخته شده و از یادگارهای عصر قاجاریه می‌باشد. این روستا دارای آب و هوایی گرم و خشک بوده و پوشش تاق‌ها ی جنگلی، روستا را در مقابل باد و طوفان محافظت می‌کند.منبع:http://www.emamzadegan.

ir/http://khorasanj.awqaf.ir/http://tnews.ir/.