اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبدرمانی قوتورسویی
استان:
اردبیل
شهرستان:
سرعین

معرفی نامه

این آبگرم در 24 کیلومتری شهر لاهرود و در 49 کیلومتری مشکین شهر واقع شده است. آب قوتورسویی در ردیف آبهای معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد. آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد. دمای چشمه آن 42 درجه سانتی گراد و دبی آن 13 لیتر در ثانیه است.

البته به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی توصیه می‌شود از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود. به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان امراض ، از سالهای بسیار دور این آبگرم همه ساله و در اکثر فصول سال علی الخصوص فصول گرم میزبان علاقمندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان می‌باشد بدین خاطر دهکده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده که دارای هتل، رستوران ، مهمانسرا ، نانوایی و خیل عظیمی از فروشگاههای اقلام مورد نیاز مهیمانان می‌باشد. راه دستیابی به این آبگرم از مسیر آبگرم شابیل می‌باشد که شروع حرکت آن از شهر لاهرود صورت می‌گیرد. این آبگرم فاصله بسیار کمی با مجتمع آبدرمانی شابیل دارد.

ضمنا با وجود سربالایی‌ها و سراشیبی‌های کوهستانی جاده این آبگرم‌ها بسیار هموار می‌باشد. قوتورسویی در فصول گرم سال میزبان افراد بسیار زیادی است. ضمنا در سالهای اخیر راهی از این آبگرم به طرف روستا و آبگرم سردابه ایجاد شده است. منبع:http://www.

panosavalan.com/.