اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای گیوک
استان:
خراسان جنوبی
شهرستان:
بیرجند

معرفی نامه

روستای گیوک در بیست کیلومتری جنوب غربی بیرجند و در رشته کوه باقران واقع شده است.«گیوک» اسمی ترکی مغولی است و نام یکی از نوادگان چنگیزخان بوده است ، گیوک خان مغول در اواخر قرن هفتم حاکم منطقه ای از قهستان بوده است و این نشان از قدمت روستا دارد. جمعیت روستا با توجه به فصول سال متغیر است ، در تابستان با توجه به ییلاقی بودن آب و هوا جمعیت به بالای سی خانوار میرسد اما در زمستان این رقم کاهش مییابد. تمامی مردم روستا مسلمان و شیعه‌ی اثنا عشری هستند، شغل غالب مردم کشاورزی است و دامداری نیز بخش کوچکی از درامد مردم را تشکیل میدهد ، محصولات این روستا بیشتر عناب و گردو می‌باشد.

آبشار گیوک از آبشارهای جالب توجه در حومه بیرجند است که در نزدیکی روستای گیوک واقع است . برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده بیرجند به خوسف و در کنار شهرک صنعتی ، مسیری فرعی به سمت جنوب واقع شده که پس از گذشتن از روستاهای دهنو ، زینی و نوکند ، به گیوک منتهی می‌شود ، این محل دارای سد و آبشاری زیباست که با تابلوهایی مشخص شده است . باغات زرشک ، بادام ، توت ، انگور و زردآلو در این مسیر خودنمایی می‌کنند ، این آبشار در انتهای دره ای سرسبز واقع شده و در سال‌های اخیر نیز سد گیوک در این محل احداث شده است. آستان امامزادگان سیدمراد و سیدباقر(ع) بر فراز تپه‌ای مشرف به روستای سرسبز و ییلاقی گیوک سفلی قرار دارد.

ساختمان ...مشاهده کامل متن فعلی این مزار حدود 40 متر مربع مساحت دارد و عمده مصالح آن از گل، آهک و آجر به صورت چهار ضلعی و سقف آن با تیرآهن و آجر پوشیده است و گنبدی فلزی دارد و کف آن با موکت و قالیچه‌های اهدایی مردم مفروش است.

بر روی دو قبر این مزار دو ضریح آهنی نصب نموده‌اند و روی هر دو را با پارچه سبز رنگی پوشیده‌اند، در بین این دو گاوصندوقی جهت جمع آوری نذورات مردم قرار دارد.این بقعه به برق سراسری متصل است و آب مورد نیاز زوار توسط چشمه‌ای که وقف بر بقعه سیدباقر و سیدمراد(ع) است تأمین می‌شود.منبع:http://www.negahmedia.

ir/http://www.skchto.ir/http://iqna.ir/http://giyouk.

blog.ir/.