اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بند اخلمد
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
چناران

معرفی نامه

سد اخلمد معروف به سد تیموری (سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری) در 17 کیلومتری جنوب غربی شهر چناران و 5 کیلومتری شمال روستای "اخلمد" و در مسیر رودخانه اخلمد قرار دارد. بند اخلمد از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری است که با توجه به نحوه ساخت و مقایبسه آن با بندهای فریمان و گلستان می‌توان این بند را مربوط به دوره تیموری دانست. این بند بر روی سنگ‌های آهکی دوران دوم زمین‌شناسی با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ساخته شده است، طول بند 225 متر و عرض آن در تاج 11 متر و در بستر رودخانه 13.5 متر و ارتفاع آن 12 متر است.

این بند آب مورد نیاز کشاورزی پایاب بند در دشت مشهد را تامین می‌نموده و در افزایش آب‌های زیرزمینی منطقه نیز موثر بوده است. بند اخلمد مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.علیرغم گذشت بیش از 700 سال از عمر این بناى تاریخى جز فرسودگى بخشهایى از آن سایر بخشها سالم و پابرجا باقى مانده است.

به منظور بهره بردارى مجدد از بند تاریخى اخلمد که یکى از اهداف اصلى آن جذب توریسم مى باشد نیاز به آب بندى مخزن از فعالیت هاى اصلى به شمار مى روداین سد اگرچه در حال حاضر به دلیل پر شدن دریاچه پشت آن قابل استفاده نیست اما در گذشته برای مهار آب‌های دره اخلمد و استفاده ...مشاهده کامل متن مناسب از آب آن بسیار مفید بوده‌است.

در حال حاضر رسوبات گردآمده در پشت بند، بستر مناسبی جهت رویش درختان و سرسبزی دهانه اخلمد شده است. این محل یکی از تفرج‌گاه‌های مردم مشهد و زایران در تابستان است.منابع :http://fa.wikipedia.

orghttp://www.akhlomad.com/http://khorasan.isna.

ir/http://www.gsi.ir.