اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج فیروزآباد
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
بردسکن

معرفی نامه

فیروزآباد، روستایی در استان خراسان رضوی، شهرستان بردسکن، بخش شهرآباد، دهستان جلگه است.برج فیروز آباد اثر تاریخی در ۱۷ کیلومتری جنوب بردسکن و در بخش شهرآباد در میان روستای فیروزآباد و بر روی ویرانه‌های بست دروازه ترشیز قدیم قرار دارد.این مناره به شکل استوانه‌ای دولایه است و از آجر ساخته شده. ارتفاع اولیه آن 24 متر و اکنون به دلیل فرسایش 18 متر از آن باقی مانده است.

این بنا استوانه ای شکل است و با ارتفاع ۱۸متر و تزیینات و نحوه آجرچینی نشان دهنده معماری به سبک قرن ۷ و ۸ است. این بنا دارای ۲ کتیبه در بالا و پایین به خط کوفی است, به احتمال قریب به یقین، در گذشته، بلندی آن بیش‌تر از امروز بوده است.قسمت‌اصلی بدنه برج با آجرهای ساده و به شکل زیبایی که در اصطلاح معماری «هفت و هشت‌» نامیده می‌شود، زینت‌یافته است‌. در روی مناره روزنه‌ای تعبیه شده است داخل برج دارای پلکان مارپیچ بوده که تخریب شده است و معماری مربوط به عصر سلجوقی را نشان می‌دهد.

روی بدنه خارجی این مناره 800 ساله می‌توان یکی از ارزنده‌ترین و زیباترین نمونه‌های هنر کتیبه‌نگاری را به خط بنایی مشاهده کرد.شواهد باستان شناسی آثار زیستگاهی از صدر اسلام تا سده هفتم هجری در اطراف بنا را نشان می‌دهد که بنا بر اقوال عبور علی بن موسی الرضا (ع) از این مسیر بوده‌است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ..

.مشاهده کامل متن ملی ایران به ثبت رسیده‌است.منبع:http://fa.wikipedia.

org/http://www.hamshahrionline.ir/details/136721http://aliqazanfri.blogfa.

com/http://www.khorasannews.comhttp://www.srcj.

blogfa.com/post-16.aspxhttp://vista.ir/article/815435.