اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه بقراط
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
سبزوار

معرفی نامه

سبزوار یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد.سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌استآرامگاه بقراط مربوط به دوره قاجار است ,این بنا در سبزوار، میدان کارگر، جنب مدرسه راهنمایی مشکاتی واقع شده استاین بنا در درون مجموعه ای تاریخی مرکب از آرامگاه حکیم حاج ملاهادی سبزواری، آرامگاه امین التجار مشهدی، کاروانسرای حاج فرامرز خان و آب انبار حاج کریم پیرامون میدان کارگر سبزوار واقع شده است. حاج محمد حسن بقراط فرزند حاج محمد تقی از دانشمندان زمان خود بود و شعر می‌سرود,تخلص او در سروده هایش «فانی» بوده است. وی در سال ۱۲۴۰ خورشیدی در سبزوار متولد شد و در سال ۱۳۳۳ در ۸۳ سالگی درگذشت.

علاوه بر شعر وی در علم طب نیز دستی داشته است و بیماران را با داروهای گیاهی و دستورات پزشکی درمان می‌کرده است.بنای آرامگاه بقراط شکل هندسی هشت ضلعی است و گنبد خانه ای با گنبد گردچین بسیار زیبا دارد, اطراف این گنبد خانه چهار صفه در اضلاع اصلی و چهار فضای جانبی در اضلاع فرعی احداث شده است , تزئینات آجری بالای نغارهای اطراف بنا و طرفین ورودی‌ها که حالت نیم ستون پیدا کرده تاثیر هنر و معماری غرب و رسوخ آن در هنر و معماری ایران را در عهد قاجاری نشان ...

مشاهده کامل متن می‌دهد.این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://fa.wikipedia.

org/http://www.sabzevarnews.ir/http://mcsabzevar.ir/index.

php/2013-08-26-08-42-34/42-slid/686-2014-04-28-06-29-34http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=2&year=1389&month=4&day=13&id=153341http://www.

tebyan.net/weblog/sarzamin_e_ariyayi/post/1945http://vazeh.com/http://facenama.com/view/post:253247967.