اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دهکده چوبین نیشابور
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
نیشابور

معرفی نامه

آدرس : خراسان رضوی – نیشابور – جاده خیام – 5کیلومتر پس از زیارتگاه فضل بن شاداندهکده چوبین در یکی از روستاهای نیشابور به نام محمدآباد آقازاده در استان خراسان رضوی ساخته شده است.این دهکدهٔ چوبی بی نظیر در ایران به وسیله مهندس حمید مجتهدی (متولد ١٣١٩ و متوفی در پاییز ١٣٩٢ ) از نوادگان محمد کاظم خراسانی ساخته شده و یکی از دیدنی‌ها و تفرجگاه‌های نیشابور می‌باشد.آقازاده شهرت فردی به نام حاج ملامحمدکاظم نجفی است که از علما و سرآمدان عصر خود بود و افتخار شاگردی بزرگی چون آخوند خراسانی را داشته است. وی علاوه بر کسب علوم و معارف اسلامی ، شرکت در امور سیاسی و اجتماعی و نیز تامین امنیت مردم و سرزمین خراسان را بر خود واجب می‌دانسته و به همین دلیل اقامتگاه هایی در سبزوار و نیشابور به منظور تامین امنیت و ثبات راهها برای زائران حضرت ثامن الائمه بنا کرده بود که به نام خود وی معروف هستند.

محلی که امروز به نام روستای محمدآباد آقازاده معروف است ، اقامتگاه و پایگاهی بوده که بنا به همت و نظر ایشان ایجاد شده و با احداث یک باب مسجد، قنات ، حمام و... در این روستا و در جوار یار حضرت علی بن موسی الرضا محمد بن فضل بن شاذان نیشابوری در زمان خود محلی برای تدبیر و ملاقات با اهل نیشابور و روستاهای اطراف آن و پایگاهی برای تامین امنیت منطقه به شمار می‌رفت.

مجموعه املاک باقی مانده از وی شامل ۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی با ۳ حلقه چاه و یک قنات است که با گذشت حدود یک قرن از آن تاریخ ، احیای مجدد آن با اهداف و شیوه ای نوین و همسو با نیازها و هنجارهای این زمان توسط نواده وی مهندس حمید مجتهدی انجام شدمهندس حمید مجتهدی پس از اتمام تحصیلات خود(مهندسی عمران-برکلی کالیفرنیا) در سال1360 به ایران بازگشت و تصمیم به احیای مجدد املاک و اراضی جد خود خود گرفت. از جمله اقدامات وی پایه گذاری دهکده چوبین بر مبنای گرایش تخصصی وی(سازه‌های مقاوم در برابر زلزله) بود.مجتمع فرهنگی،سیاحتی،اقامتی دهکده چوبین نیشابوراز قسمتهای مختلفی تشکیل شده است:مسجد چوبی (اولین مسجد تمام چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان)،موزه و کتابخانه دهکده، کافی شاپ ورستوران دهکده .فروشگاه صنایع دستی،سوپرمارکت، نانوایی،آلاچیق برای اقامت روزانه از دیگر قسمتهای مجتمع میباشد.

این مکان اولین دهکده اکولوژیکی ایران محسوب میشود و هم اکنون نیز به یکی از قطب‌های فرهنگی – گردشگری نیشابور در استان خراسان رضوی تبدیل شده و موجب رونق بیشتر صنعت گردشگری در شهرستان نیشابور شده است فضای سبز و محوطه باز این دهکده با انواع گلها و درختان تزیین شده است ؛ در محوطه درختانی مثل چنار، بید، زبان گنجشک ، انواع کاج و سرو، اشن ، سپیدار و انواع درختان میوه دار کاشته شده است. شمعدانی‌های پیچی و انواع گلهای رز ,گلهای به کار رفته در تزیین فضای سبز و باغچه‌ها هستند. به چای چمن در فضاهای خالی یونجه کاشته شده که علاوه بر تامین سبزینگی ، آبیاری و مراقبت کمتری نیاز دارد و پس از برداشت به عنوان خوراک دامی نیز استفاده می‌شود. دور تا دور باغچه‌ها بلوکهای بیضی شکل که از جنس سفال هستند چیده شده اند که تزیین باغچه را زیباتر کرده اند.

دو برکه و استخر نیز در دهکده ساخته شده است . برکه از طریق دو چاه عمیق پرآب می‌شود و در آن ماهی کپور پرورش داده می‌شود که در اطراف آن درختان بید کاشته شده اند و نیزاری کوچک در گوشه ای از آن خودنمایی می‌کند. مراحل تولیدمثل ماهی‌ها به صورت طبیعی انجام می‌شود و غذا دادن به آنها به صورت دستی صورت می‌گیرد. در استخر ماهی قرمز نگهداری می‌شود.

برجی آجری برای نگهداری منبع آب و تامین فضای سردخانه درون مجتمع ساخته شده است که از آن به عنوان کبوتر خانه نیز استفاده می‌شود. نام «دهکده چوبین» از ویژگی منحصربه‌فرد سازه‌های آن در استفاده کامل از چوب و بکارگیری روشی نوین در ساخت بناهای گرفته شده که برخاسته از پیشینه تاریخی - فرهنگی و متناسب با امکانات و قابلیت‌های اقلیمی وجغرافیایی منطقه استشرح بخش‌های مختلف دهکده:موزه و کتابخانهساختمانی دوطبقه با زیر بنای 120 متر مربع در محوطه جنب مسجد به موزه و کتابخانه مجتمع اختصاص یافته و دارای دیواره‌های دو جداره است. کاربری در نظر گرفته شده برای طبقه اول موزه، برای طبقه دوم کتابخانه می‌باشد.رستوراناسکلت به کار رفته رستوران تماماً از جنس چوب و شکل کلی آن به صورت هشت ضلعی و با دیواره‌های مشبک است.

زیربنای کلی رستوران 200مترمربع می‌باشد و ظرفیت 130 تا 140 نفر را در شرایط عادی داردفروشگاه‌هامحوطه دهکده چوبی تعداد پنج باب فروشگاه به صورت شش ضلعی دارد که با استفاده از اسکلتی چوبی همسان با سایر بناهای مجموعه است و تنها از طریق پوشش خارجی که با دو خاک مختلف (سقف با خاک رس و دیواره‌ها با خاک معمولی) به صورت کاهگل نماکاری شده و ترکیب رنگی زیبایی به وجود آورده است متمایز شده‌اند.آلاچیق‌هادرون باغ میوه حصاری جهت رفاه حال بازدید کنندگان تماماً از چوب و به صورت مشبک با سقفی شیبدار طراحی شده است. نانوایینانوایی دو عدد تنور چوب‌سوز دارد و به طریق سنتی به تهیه نان اقدام می‌نماید و وجه تمایز آن با سایر فروشگاه‌ها وجود دودکشی است که با پوشش کاه‌گلی و به شکل بانویی روستایی که نان بر سردارد به چشم می‌خورد.سوئیت‌هامانند سایر اماکن مجتمع، از اسکلتی چوبین و جهت تأمین امکانات رفاهی بازدیدکنندگان بنا گردیده است.

منبع:http://www.naghsh-negar.ir/http://551.irhttp://topnop.

ir/http://vista.ir/http://www.askdin.com/thread15884.

htmlhttp://abarshahr.blogfa.com/post-66.aspxhttp://www.

mehrnews.com/detail/News/2261428.