اطلاعات بیشتر


نام مکان:
رودمعجن
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
تربت حیدریه

معرفی نامه

'رودمَعجَن روستایی در شمال غرب شهرستان تربت حیدریه استان خراسان است. این این روستا از معدود روستاهای خوش آب و هوای تربت حیدریه است ,به همین خاطر هر سال پذیرای صدها مسافر از راه دور و نزدیک می‌باشد.روستا در ۴۸ کیلومتری شمال غرب شهر تربت حیدریه و در بخش بایگ قرار دارد.از تربت حیدریه تا بایگ حدود ۲۰ کیلومتر مسافت است و از بایگ تا روستای رودمعجن حدود۲۸ کیلومتر را در جاده‌ای کوهستانی و پیچ در پیچ باید پیمود تا به روستا رسید.

این روستا منطقه ای کوهستانی است و به خاطر وجود رودخانهٔ پرآب و آبشار بلند و کوههای مرتفع از مناطق مناسب برای گردشگری است.اهالی روستا و روستاهای همجوار نام روستا را «رُذمهجن» و «روی‌مهجن» تلفظ می‌کنند. در اسناد رسمی دورۀ قاجار نام روستا «رودمهجن» آمده است و در برخی سنگ قبرهای قدیمی نیز هنوز وجود دارد.در اسناد دورهٔ قاجار عمدتاً به همین صورت نوشته می‌شده است.

قدیمی‌ترین سند موجود به سال ۱۲۵۴ ه. ق یعنی ۱۷۸ سال پیش مربوط است که به همین شکل نوشته شده و از پایان دورهٔ قاجار به «رودمعجن» تغییر یافته است.نام فعلی روستا غییر یافته‌ای از «رودمهجن» است که ممکن است شکل دگرگون شدهٔ «رودماه‌جان» و «رودماهگان» باشد.روستای رودمعجن کوهستانی است و زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک دارد ولی رودخانه ای که در مرکز روستا قرار دارد و باغ‌های سرسبز و کشتزارها و مزارع .

..مشاهده کامل متن سرسبز و وجود چشمه‌های فراوان آب و هوای روستا را معتدل ساخته است رودمعجن چشمه‌های سرد،مزارع سرسبز و آبشار بلند با صدای مهیب آب, آب وهوای پاک، کوچه‌باغها و رودخانهٔ پر آب میان تنگه‌های سر به فلک کشیده، . باغ‌های میوه و مناظر طبیعی رادر ذهن تداعی می‌کند.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ آمار جمعیت تعداد خانوار روستا۳۳۰ می‌باشدمناطق دیدنی رودمعجن:آبشار رود معجن : ارتفاع این آبشار ۲۸ متر است, آب از ارتفاع سی متری فرو می‌ریزد و با شدت به زمین می‌ریزد . صدای مهیب آبشار در تنگه می‌پیچد و صدا به صدا نمی‌رسد باغ کاظم : باغ کاظم در جنب آبشار در بلندی و زیر صخره‌های عظیم درختهای گردو و سرون از دلسنگها و صخره‌ها روییده اند و از چشمه‌ای که از سقف فرو می‌چکد زندگی و سرسبزی می‌گیرند.درخت چنار کهن : این درخت با چشمه آب و درختان انجیر در دامنهٔ رشته کوه شرق آبشار قرار داردنقش شتر سنگی : در تنگه پایین‌تر از روستا قرار دارد. طبق افسانه‌ای کهن شتری که دنبال بچه اش بوده در سنگلاخهای بالای کوه می‌ماند و از خدا می‌خواهد که به سنگ تبدیلش کند.

غار: غاری در سال‌های اخیر در پشت آبشار کشف شده استرودمعجنی‌ها از قدیم به کشت گندم و جو، و حبوبات و کشت و برداشت گردو، بادام، آلوچه، آلو، گیلاس، سیب و گلابی و انگور مشغول بوده‌اند. تولید چوب سفیدار و چنار برای مصارف ساختمانی و صنعتی از دیرباز در رودمعجن رایج بوده است. قالی بافی و تولید ابریشم از دیگر مشاغل مردم این روستااست. در سالهای اخیر عسل رودمعجن از مقبولیت بسزایی برخوردار شده است.

منبع:http://www.tabantorbat.ir/http://mashhad.irib.

ir/index.phphttp://fa.wikipedia.org/http://www.

tabantorbat.ir/http://khorasan.isna.ir/d.