اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه بزنگان
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
سرخس

معرفی نامه

دریاچه بزنگان یا کل بی‌بی، تنها دریاچه در استان خراسان رضوی است ,این دریاچه مهمترین دریاچه خراسان رضوی است و در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته‌کوه‌های هزارمسجد قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتاراست و عمیق‌ترین نقطه آن ۱۲ متر می‌باشد.آب این دریاچه از بارندگی‌های سالانه و چشمه‌های کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین می‌شود و تاکنون ۳۳ گونه فیتو پلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده استطعم آب کمی تلخ و شورمزه است . این دریاچه و محیط پیرامون آن زیستگاهی مناسب برای ماهیان ، جانوران و پرندگان مهاجر زمستان گذرا ، بهارگذار و بومی است .

دریاچه بزنگان ویژگیهای خاصی دارد و از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که همه ساله در فصلهای پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می‌باشد .دریاچه در فصول مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی قزل‌آلا (رنگین کمان) استسطح دریاچه بخاطر بالابودن املاح آن هیچگاه یخ نمی‌بندد. وجود طبقات گرمایی دریاچه را به سه زیستگاه با شرایط و گونه‌های زیستی متفاوت تقسیم نموده است این پدیده منظم گرمایی که عمدتاً در فصل تابستان در این دریاچه دیده می‌شود باعث می‌شود در زمان گرم شدن هوا و بالارفتن درجه حرارت آب در تابستان سه طبقه مشخص گرمایی ایجاد شود و طبقه ..

.مشاهده کامل متن زیرین با حدود یک سوم گرمای سطح آب محیط مناسبی را جهت زندگی ماهیان سرد آبی فراهم می‌نماید.ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانه‌های استان می‌باشد ولی بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور شده است .از عمده‌ترین خانواده‌های گیاهی منطقه، کاسنی، (Compositae) غلات، (Gramineae) شب بو (Cruciferae) و چتریان (Umbelliferae) را می‌توان نام برد.

از نظر شکل زیستی ۵۷ درصد گونه‌ها به تروفیت‌ها و ۲۸ درصد به همی کریپتوفیت‌ها تعلق دارد. مطالعات کورولوژی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد گونه‌ها به منطقه رویشی ایران و توران و ۳۰ درصد به ایران و توران اروپا سیبری تعلق دارد.از نظر پوشش گیاهی در دریاچه جلبکهای قهوه ای و در سواحل آن گز، پده، کلپوره، باریجه زیره سیاه و گیاهان یک ساله نظیر گرامینه‌ها دیده می‌شوند.از پرندگان دریاچه می‌توان مرغابی، حواصیل ، چنگر، آنقوت را نام برد.

دریاچه بزنگان یک دریاچه ملی است که قدمت آن به دوره سوم زمین‌شناسی می‌رسد. این دریاچه از سال 51 مورد حفاظت سازمان محیط زیست بوده و از سال 86 به عنوان یک دریاچه ملی به ثبت رسیده است.منبع:http://fa.wikipedia.

orghttp://www.entekhab.ir/fa/news/148300http://www.yjc.

ir/http://www.mizbanezaer.com/index.php?module=cdk&func=loadmodule&system=cdk&sismodule=user/content_view.

php&cnt_id=1913&ctp_id=11&id=61&sisOp=viewhttp://www.fam-group.blogfa.com/page/h14http://www.

baharnews.ir/vglb5gbf.rhb5srquu5ipr.l.

htmlhttp://vista.ir/.