اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه و آبادی ییلاقی اسفره ( سیبره )
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مه‌ولات

معرفی نامه

اسفره با نام محلی سبیره، آبادی و کوهی در غرب روستای دوغ آباد مرکز دهستان مه ولات شمالی در خراسان رضوی است. مه ولات یکی از شهرستان‌های استان پهناور خراسان رضوی به مرکزیت شهر فیض آباد می‌باشد که از دو بخش مرکزی و شادمهر تشکیل شده‌است.ارتفاع کوه اسفره معادل ۱۱۸۸ است که در غرب روستای دوغ آباد واقع شده‌است و از آن چندین رشته قنات سرچشمه می‌گیرد. مجموع این قنات‌ها آبادی و باغستانی را بوجود می‌آورند که به آن سیبره یا اسفره می‌گویند.

طبق آنچه که در افواه مردم محل است قبل از حمله‌ی اعراب مسلمان به ایران در این منطقه شهر بزرگی وجود داشته که آن را شهر سفید می‌گفته اند که در دامنه‌ی کوه یک لنگی جنوب کوه سبیره و کوه سفید نزدیک احمد آباد و ما بین دوغ آباد قرار داشته که آثار و بقایای آن هنوزدر این منطقه وجود دارد و به مرور زمان از بین رفته است .تمدن بزرگ اولیه ، منطقه‌ی مه ولات در کنار کوه و باغ‌های سبیره با نام شهر سپید بوده است و همان طور که در کتاب زاوه‌ی باستان آمده است دوغ آباد قدیمی‌ترین آبادی منطقه‌ی مه ولات است و به احتمال زیاد باقی مانده‌ی همین شهرسپید کهن است. ناحیه منجل آباد که نزدیک قلعه یا تخت دختر است با باغ‌های بسیار انگور و انار از نقاط دیگر اسفره خوش آب و هواتر است.همچنین دشت وسیع دانیال که در اپشت کوه اسفره قرار دارد، دارای آبادی و قناتی است و به علت دارا بودن آب .

..مشاهده کامل متن کافی، کشاورزان به کشت و زرع در این منطقه مشغولند . بنابر اقوال نام این دشت بدان سبب است که دانیال نبی مأمور آب دهی و پاکی آن بوده است و هم چنین واژه اسفره به الهه بزرگ آب آناهیتا که یاری دهنده زنان در مذهب زرتشت بوده اطلاق می‌گردیدمنابع:http://fa.

wikipedia.orghttp://memarbartar.irhttp://esar90.tebyan.

net/post/903http://vazeh.comhttp://ab2olabad.ir/?p=524http://khorasanrazavi3000.blogfa.

com/post-16.aspxhttp://www.iranvillage.ir/ftopict-632.

html.