اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار و آبشار بید
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
جوین

معرفی نامه

آدرس : خراسان رضوی - جوین - 40کیلومتری شهر نقابنقاب مرکز شهرستان جوین می‌باشد و آثار و بقایای تاریخی موجود در آن نشان دهنده گذشته‌ای پرشکوه و پراهمیت این منطقه است نام جوین به واسطه شخص عطاملک جوینی مولف کتاب مشهور جهانگشای جوینی بسیار شناخته شده است.در فاصله 40 کیلومتری از شهر نقاب،در مجاورت راه دسترسی به روستای بید، مسیر مورد نظر پس از طی 5 کیلومتر محدوه ای سر سبز با چشم اندازهایی طبیعی دیده می‌شود که به دلیل وجود آبشاربید در آن،بسیاری به این منطقه می‌آیند.وجود درختان متنوع در محدوده آبشار سایه‌های دلپذیری ایجاد نموده و رودخانه جاری سبب ایجاد آب و هوای مطبوعی شده استبه دلیل وجود آبشار بید در این منطقه، گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری بدان سفر می‌کنند و درختان سایه دلپذیری را برای مسافران خسته ایجاد کرده است.غار بید نیز در ابتدای مسیر دسترسی به آبشار بید در ارتفاع 1680 متری بر دامنه شرقی کوه کمردنگ واقع شده است و در منطقه به غار « اژدر» معروف می‌باشد.

ابعاد دهانه ورودی غار 20/1 در 50/1 می‌باشد. طول راهروی اصلی غار 6متر و ارتفاع آن در ابتدای دهانه 20/1 می‌باشد که در انتها به 2 متر می‌رسد. از نظر جغرافیایی در جنوب غربی روستای بید و به فاصله 3 کیلومتری از آن قرار دارد و از دو مسیر قابل دسترسی است. مسیر اول در ابتدای ورودی روستا با تمایل به سمت جنوب شرقی از داخل رودخانه بید و از طریق جاده ناهموار و سنگریزه دار می‌گذرد.

مسیر دوم در جاده اصلی به فاصله 7 کیلومتر مانده به روستای بید و از طریق کلاته مرغزار قابل وصول می‌باشد. برای کسانی که از سبزوار، عازم منطقه هستند راه دوم سهل الوصول‌تر است .منبع:http://library.kiwix.

orghttp://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangardi/khorasanrazavi-didaniha/201281391928.htmlhttp://www.

khanoomgol.comhttp://www1.jamejamonline.ir/papertext.

aspx?newsnum=100818037161http://www.itr-iran.comhttp://khorasan24.irhttp://www.

sabzevarecotourism.blogfa.com/category/18/6.