اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار قره سو
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
کلات

معرفی نامه

آبشار قره سو در جنوب غربی کلات و در فاصله ۵ کیلومتری آن در روستای قره سو واقع شده‌است.طبیعت زیبا وآب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌های تنگ،وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جذب می‌کتد. ارتفاع متوسط این منطقه از سطح دریا حدود ۱۱۹۰ متر می‌باشد.در طول مسیر بر دیواره‌های سنگی آبشار‌ها نردبان‌های فلزی نصب شده تا مسیر رفت و آمد به آبشار‌ها برای گردشگران آسان و سهل گردد .

دره‌های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی 90 درجه به زیبایی این آبشارها افزده استاین آبشارها پس از نمایش رقص زیبایی خود در آبشارهای هشتگانه، به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می‌رسد.قره سو روستای زیبایی است و درختان زیادی را در دل خود جا داده است که بر فرشی سبز و زرد ایستاده اند . مرغ و خروس‌های محلی از دل هر حیاط بیرون می‌زنند و لابلای کله‌های گاو و گوسفند‌ها مخفی می‌شوند . درون حیاط هر خانه ای تنوری وجود دارد که زنان روستایی در آن نان هایی شیرین و گرد می‌پزند که مزه ای فراموش نشدنی دارند .

گفته شده در زمان نادر زنانی در اینجا نان می‌پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان‌های داغ را تا عمارت خورشید حمل می‌کردند تا به دست شاهنشاه برسانند .ظاهرا نامطلوب بودن آب داخل کلات، نادر شاه افشار را بر آن داشت ...

مشاهده کامل متن تا با استفاده از توان مهندسان خود، آب شیرین و گوارای قره سو را که حدود ۵ کیلومتر با عمارت خورشید فاصله داشت را به آنجا هدایت نماید.قره سو واژه ای است ترکی و به معنی آب سیاه است و چون بستر و کف رودخانه را سنگ‌های سیاه پوشانده ، وقتی آب روی آنها حرکت می‌کند ، مسیر رودخانه سیاه دیده می‌شود .منبع:http://amiraliv.blogfa.

com/post-13.aspxhttp://guneyebakan.blogfa.com/post/3063http://koohestaneman.

blogfa.com/post-47.aspxhttp://mashhad.irib.

irhttp://fa.wikipedia.orghttp://kalatnader.tebyan.

net/viewPost.aspx?PostID=177904http://ghasrtalaee.com/Default.aspx?tabid=767&language=fa-IRhttp://www.

ghatreh.com.