اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای طبس خوشاب
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
خوشاب

معرفی نامه

روستای طبس در۲۰ کیلومتری شمال شهر خوشاب استان خراسان رضوی قرار دارد. ارتفاع روستای طبس از سطح دریا ۱۴۸۰ متر است و قدمتش به هزار سال قبل می‌رسدبر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت روستا ۷۹۳ نفر (۲۶۱ خانوار) بوده‌استمستندات موجود نشان می‌دهد که قدمت روستا به زمان سلطان سید مسعود خان یعنی ۳۵۰ سال پیش برمی گردد که در منطقه فعلی اسکان یافته‌است.زمانی که سبزوار بزرگ به چهار ربع تقسیم شده بود، ربع طبس یکی از چهار ربع آن به حساب می‌آمد. اولین مدرسه روستا در سال ۱۳۱۸ تاسیس شد که هم اکنون نیز دایر می‌باشد.

روستای طبس درمنطقه پای کوهی واقع شده و خوش آب و هوا و سرسبز میباشد و استعدادهای فراوانی در زمینه گردشگری دارد.۱۵ رشته قنات, ۱۷ دهنه چشمه سار، و رودخانه ای به طول ۴ کیلومتر و ۴ حلقه چاه عمیق باعث شده‌است تا حدود۳۰۰ هکتار زمین درقسمت دشت و جلگه به صورت دیم و آبی زیر کشت قرار بگیرد. این روستا در میزان محصولات باغات درختی درسطح شهرستان رتبه اول را داراست.یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای طبس مراسم تعزیه خوانی امام حسین (ع)می‌باشد که هر ساله و از سالیان بسیار دور با حضور اهالی ساکن در روستا و سایر شهرستان‌ها و همچنین اهالی روستاهای مجاور و شهرستان خوشاب با نظم و شکوه خاصی برپا می‌شود.

آسیاب طبس یکی از آثار تاریخی مربوط به قرون اولیه و میانی اسلامی است که در روستای طبس قرار دارد.منبع:http://ecotourismsource.blogfa.comhttp://www.

khorasannews.com/Page.aspx?pageid=81&type=2&year=1393&month=2&day=10http://porsyar.com/m-858250-1-4.

htmlhttp://fa.wikipedia.orghttp://www.tabasvillage.

com/site.