اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پناهگاه حیات وحش شیر احمد
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
سبزوار

معرفی نامه

آدرس : خراسان رضوی. 5 کیلومتری جنوب شرقی سبزوار«منطقه شیراحمد» در 5 کیلومتری جنوب شرقی سبزوار بزرگ واقع شده است. قرار گرفتن در بین دو راه ترانزیتی سبزوار- مشهد و سبزوار- بردسکن با فاصله کمتر از 2 کیلومتر موقعیت ویژه ای را ایجاد نموده تا ارزشهای آموزشی- پژوهشی و تفرجگاهی آن بیشتر مورد توجه مردم قرار گیرد. این منطقه از اقلیم خشک و کویری با نوستانی زیاد درجه حرارت برخوردار است.

حیات وحش شیر احمد در سال ۱۳۷۵ بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و پس از آن براساس شورای عالی محیط با مساحتی در حدود ۲۲,۸۴۷ هکتار به پناهگاه حیات وحش شیراحمد ارتقا یافت. وضعیت توپوگرافی منطقه بصورت دشتی، کویری و تپه ماهور بوده و دارای حداقل ارتفاع ۹۱۵ متر و حداکثر ارتفاع ۱۳۸1 متر می‌باشد.میانگین درجه حرارت سالیانه در این منطقه معادل ۱۴ درجه سانتی گراد است و میزان بارندگی سالیانه آن حدود ۱۷۵ میلی متر می‌باشد. به دلیل برخورداری از ویژگی‌های اکولوژیکی و گونه‌های منحصر به فردی مانند گورخر، جبیر، کاراکال، هوبره و زاغ بور ارزش زیستی بسیار بالایی دارد.

هم اکنون 15 گونه از راسته سوسمارها و 11 گونه از راسته مارها در این منطقه زندگی می‌کنند. از خانواده پرندگان، مرغابی‌های سرسبز، خوتکا، آنقوت، بوتیمار، اگرت بزرگ به این منطقه در زمستان‌ها مهاجرت می‌کنند.رودخانه کال شور به طول 30 کیلومتر تمامی مرز شمالی منطقه را در بر می‌گیرد که خود با ایجاد میکرواکوسیستم‌های کوچک پذیرای چندین گونه پرنده و آبزیان مختلف شده است. رستنی‌های موجود در این ناحیه بیشتر تحت تاثیر عامل خاک و توپوگرافی اغلب گونه‌های شورپسند از خانواده سلمه، تره، بهمنی و غلات و گز را شامل می‌شود.

عواملی مانند شن‌های روان، چرای دام‌های بومی، شکار غیر مجاز، کشاورزی که در داخل منطقه محدود به کلاته ای کوچک به نام شیر احمد صورت می‌گیرد از عوامل خطرزا برای حیات وحش منطقه است که برای جلوگیری از آنها اقدامات اساسی می‌بایست صورت بگیرد.منابع:http://boomegan.comhttp://www.salamsarbedar.

com/vdci.5apct1aq5bc2t.htmlhttp://www.sabzevarecotourism.

blogfa.com/category/14/11.