اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج علی آباد
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
بردسکن

معرفی نامه

برج علی‌آباد در شهرستان بردسکن، روستای کشمر واقع شده است و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد نمایان است. اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده‌است و به مقبره کشمر نیز معروف شده است. مشخص نشده است که این مقبره به یادبود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده است. این برج ۱۸ متر ارتفاع دارد و محیط خارجی آن ۴۲ متر و محیط داخلی آن ۲۱ متر می‌باشد.

نمای خارجی بنا دارای پوششی مخروطی شکل است و از آجر ساخته شده‌است. بنا از داخل دارای سه طبقه‌است. این بنا دو پوششه می‌باشد و سقفی گنبدی به شکل عرق چین در داخل دارد. پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش اول می‌باشد ارتفاع آن بیشتر از 5 متر است.

بنا دو جداره بوده و از جدار داخلی طاق‌هایی به داخل بنا ساخته شده‌است. راهروی پلکانی و مارپیچ بین دو جدار صعود به پوشش اول را فراهم می‌کند. بدنه بنا دارای دو قسمت است که قسمت پایین دوازده ضلعی است و پایه بنا را تشکیل می‌دهد قسمت بالای بدنه اصلی، دارای ۴۸ ترک به شکل نیم ستون می‌باشد. بر روی این ترک‌ها و قاب‌ها اشکال هندسی از آجر و کاشی‌ها به رنگ فیروزه‌ای می‌باشد.

در بدنه برج روزنه‌هایی به منظور روشنایی داخل بنا تعبیه شده‌است. معماری آن به شیوه معماری برج رادکان است و به سبک معماری دوره سلجوقیان نزدیک است. محققین با مطالعاتی که روی این بنا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که لحظه سال تحویل در روز اول بهار را از روی این برج در محل یکی از طاقچه‌های آن با استفاده از نور خورشید تعیین می‌کرده‌اند.منابع:http://fa.

wikipedia.org/http://www.negahmedia.ir/media/show_video/45287http://aliabadsabzdasht.

mihanblog.com/post/6.