اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاخک
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
گناباد

معرفی نامه

کاخک نگین سرسبز کویر از توابع شهرستان گناباد است که دارای دو دهستان به نام‌های کاخک به مرکزیت مرغش و دهستان زیبد به مرکزیت زیبد میباشد.بخش کاخک از شمال و شرق به بخش مرکزی گناباد ، از شمال غرب به شهرستان بجستان از غرب و جنوب غربی به بخش مرکزی شهرستان فردوس و از جنوب به شهرستان سرایان و بخش نیم بلوک شهرستان قاین محدود می‌شود.این شهر دارای یک آبشار زیبا است . محصولات آن شامل زعفران، گردو، بادام و سایر محصولات باغی است.

در نزدیکی کاخک و در دامنه براکوه همچنین مرکز دهستان زیبد قرار دارد که دارای ۱۴ روستای کوهستانی و خوش آب و هوا است که همگی از طریق جاده آسفالته و کوهستانی کاخک به سنو، با هم در ارتباط هستند. بلندترین قله زنجیره کوه معروف به براکوه، تیرماه نام دارد زیرا که تا تیر ماه پوشیده از برف می‌ماند.نظرات گوناگونی در مورد وجه تسمیه کاخک وجود دارد .کسانی عقیده دارند که کاخک در ابتدا کالک (Kalak) به معنای کال کوچک (یعنی این که کاخک در محل یک کال کوچک بنا شده است) که بر اثر تبدیل «لام» به «خ» به کاخک تبدیل شده است.

بسیاری بر این باورند که کاخک در ابتدا کاخَک (Kakhak) به معنای کاخ کوچک بوده است و این پسوند «ک» در گویش فارسی به صورت «-َک» در آمده است یا اینکه پسوند «ک» به معنای دوست داشتن و نشان نسبیت و شباهت باشد .مستندات و واقعیات مختلفی وجود دارد که کاخک در ابتدا «کاخ کی» بوده ...

مشاهده کامل متن و در گویش فارسی به خاطر تلفظ ساده‌تر به کاخک تبدیل شده است . «کی» لقب پادشاهان یا شاهزادگان کیانی است که این نام را در بلندی و قدر از کیوان گرفته اند که بلندترین کواکب سیاره است .در روضه الصفا در احوال کی قباد آمده ، «کی» به لغت پهلوی به معنای چنار است .آنچه مسلم است کی خسرو در خراسان نیز حکمرانی داشته است و در شاهنامه داستان فرود و دوازده رخ به صراحت نام مکان هایی آمده که دقیقاً با منطقه کاخک مطابقت دارد ، بنابراین بسیار به واقعیت نزدیک است که یکی از پادشاهان یا شاهزادگان کیانی در کاخک با توجه به شرایط ایده آل آب و هوایی و منطقه ای ، کاخ و عمارتی هرچند موقتی بنا کرده باشد.

در این زمینه وجود قبر پیران ویسه و آثار بجا مانده از دوران ساسانیان و کیانیان در غرب کاخک باعث تقویت این نظریه می‌باشد .بارگاه امامزاده سلطان محمد عابد (علیه السلام) برادر بزرگوار امام رضا (علیه السلام) در سمت شرقی کاخک واقع شده است که از جاذبه‌های مذهبی کاخک بشمار میرود.منبع:http://kakhkpic.blogfa.

com/http://kakhk.ir/http://khabarfarsi.comhttp://shamsk.persianblog.

ir/tag/.