اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره ایدلیک
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
کلات

معرفی نامه

دره زیبا و بکر ایدلیک در جنوب روستایی به همین نام و در ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد واقع شده که دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا شده و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. رودخانه ایدلیک نیز از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل سیستان وارد ایدلیک شده و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان میگذرد و وارد خاک کشور ترکمنستان می‌شود. این آب دارای گچ میباشد، اگر به بالاتر از دارزو رودخانه رفته باشید به چشمه‌های آب گرم بر می‌خورید که نشانه ازآهک یا گچ می‌باشد روستای ایدلیک درقدیم به نام ایده لیک بوده که مفهوم آن از آب فراوان بوده که به مرور زمان به ایدلیک تغیر نام یافت که به دلیل رویش فراوان درختان ایده بوده است.منطقه‌ی ایدلیک که در واقعیت در میان کوه‌ها پنهان شده وخیلی کم به آن توجه شده است .

بخش رودخانه‌های این منطقه که آن را زو نامیده اند وبرای تفریح درتابستان مناسب است. برای سفر بسوی سیستان ایدلیک و دیدن مناظر زیبای آن باید از این منطقه عبور کرد. در عبور از این منطقه به شیلات ماهی برخود می‌کنید که برای استراحت شما عزیزان تعبیه شده است .بخش دیگری از این روستای زیبا به نام آتلان مربوط به گندمزارها و محصولات دیمی می‌باشد، این بخش از روستا آب وهوای گرمی دارد و معمولا برای کسی که می‌خواهد از گرما فرار کند منطقه ای مناسب نیست.

البته بخشی دیگر در این منطقه وجود دارد که در تابستان می‌توان از محصولات اصلی این روستا که برنج می‌باشد دیدن کرد که این منطقه را جلگه می‌نامند . دیدن این زیبایی‌ها درفصل تابستان می‌تواند به روح انسان تازگی و طراوت ببخشد و روح آدمی را جلا دهد. گزارش دره نوردی ایدلیک در چند ساعت اول راهپیمایی ، دره باز و هموار است و پس از رسیدن به اولین آبشار ( که ارتفاع آن کمتر از ۳ متر است ) عرض دره به چند متر می‌رسد.آبشار دوم ۵ تا ۸ متر ارتفاع دارد و بعد از آن به آبشار آخر می‌رسیم.

سمت چپ آبشار سوم ، مسیر سنگنوردی دیده می‌شود که برای بالا رفتن از آبشار است. ارتفاع آبشار حدود ۴ تا ۷ متر است.بعد از رد شدن از آین آبشار حدود یک ونیم تا دو ونیم ساعت راهپیمایی تا ابتدای دوآبی دره سیستان و انتهای دره ایده لیک فاصله است. مناظر این قسمت بی نظیر می‌باشد جنگلهای اورس با مراتع دائمی سر سبز ، خود را تا بالای ارتفاعات سیستان می‌کشانند.

بعد از طی این مسیر به دهانه‌ی دره‌های دلوچه و سیستان می‌رسیم. دره بسیار عریض سیستان در سمت چپ بطرف شرق و دره دلوچه بطرف آبشارهای شــَــهشو و قله هزار مسجد پیش می‌رود.تذکرات لازم:ـ حتما در این برنامه‌ها کفش کوهنوردی بپوشید وگرنه مثل من مجبورید انگشتانتون را باند پیچ کنید و هر یک ساعت ماسه‌های کفشتون را خالی کنید! و کف پا هم که بماند!سنگینی کفش مهم نیست .- حتما طنابچه انفرادی و کارابین و حتی الامکان اسلینگ همراه داشته باشید .

- اگر دوست دارید سالهای سال به دامن طبیعت برید ،هیچوقت با کوله سنگین حرکت نکنید . به نظر من کافی میکس و نوشابه و گرجه و خیار اضافی ارزش نداره که نه زانو و کمرتان آسیب برسه.ـ موبایل در این منطقه آنتن نداره.ـ هیچ وقت در مسیر بیخود و بی جهت نپرید و فشار مضاعف به زانوهاتون وارد نکنید.

(پرش فقط با پنجه پا)منبع :http://mehrankooh.blogfa.com/http://etemadi-idalik.blogfa.

com/http://www.kooh724.blogfa.com/http://www.

torbatkooh.com/http://gharatekan.blogfa.com/.