اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره سیستان ( تفنگ دره )
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
کلات

معرفی نامه

دره سیستان یکی از زیبا‌ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد تفنگ دره است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ می‌باشد . این دره در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع است. منطقه پوشیده از جنگلهای ارس است و رودخانه ایدلیک از میان آن عبور می‌کند. برای دسترسی از مشهد به سمت کلات حرکت کرد.

بعد از دو راهی سد کارده م به روستای گوش می‌رسید و بعد از آن روستای مارشک که آبادترین روستای منطقه است. بعد از این روستا راه به دو قسمت خاکی تقسیم می‌شود که مسیر سمت چپ به خرکت می‌رود. از اینجا راه پایان می‌یابد و پیاده روی شروع می‌شود البته اگر با ماشینهای کمک دار سفر کنید می‌توانید از داخل رودخانه قسمتی از راه را با خودرو بپیمایید در غیر این صورت نیاز به 3 ساعت پیاده روی است تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است برسید . در طول مسیر از سیاه چادرهای عشایر می‌گذرید که بر زیبایهای منطقه افزوده است.

شایان ذکر است صعود و فرود در این منطقه نیاز به تجهیزات فنی کوهنوردی دارد.دره نوردی این منطقه باید با وسایل فنی انجام شود، لازم به ذکر است از آبشار ۱۱ باید داخل آب فرود صورت گیرد و به علت باریک بودن عرض دره باید در فصل‌های خشک صعود انجام شود چون در صورت آمد سیل راه فراری وجود ندارد. منبع :http://fa.wikipedia.

org/http://goldendownload.ir/http://charam.persianblog.ir/.