اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده ارس سیستان
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
کلات

معرفی نامه

قسمت اعظم این منطقه تحت عنوان هزار مسجد از سال ۱۳۷۶ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است و سپس طی مصوبه شماره ۱۷۹ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده ارس سیستان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.ارس نوعی درخت از گونه برگ سوزنی و همیشه سبز مثل کاج است که دارای میوه‌های ریز آبی رنگ است. چوب آنها بسیار مقاوم و سازگار با آب و هوای نیمه مرطوب و خاک اسیدی است.منطقه حفاظت شده ارس سیستان با مساحت ۱۱۲,۷۱۴ هکتار در رشته کوه هزار مسجد در غرب شهرستان کلات در استان خراسان رضوی واقع شده است.

این منطقه دارای حیات وحش گوناگونی می‌باشد از جمله: پلنگ. گراز. خرس. عقاب.

گرگ. خوک. و از سایر گونه‌های گیاهی این منطقه می‌توان از زرشک، انجیر وحشی، زالزالک، بادام وحشی، گز، پسته وحشی، کلاه میرحسن، درمنه، گون، چوبک، باریجه و شبدر نام برد.نزدیک‌ترین روستا به این جنگل روستای لایین می‌باشد از توابع شهر کلات.

ارتفاع بلندترین کوه این منطقه به نام هزارمسجد ۳۱۰۰ متر می‌باشد.تجربه سفر به ارس سیستانآیا تا به حال با اتومبیل به ارتفاعات ۳۰۰۰ متری سفر کرده اید به نظرم چنین ماجراجویی هایی را فقط در برنامه‌های تلویزیونی دیده باشید.اگر لذت و هیجان سفر به کوهستان ۳۰۰۰ متری با اتومبیل و عبور از رودخانه‌های پرآب را نچشیده اید سفر به ارتفاعات ..

.مشاهده کامل متن هزار مسجد استان خراسان رضوی را به شما پیشنهاد می‌کنم. برای رسیدن به جنگل‌های خودروی ارس ساعت ۵ صبح از مشهد به سمت کلات حرکت و از میان باغهای گردو عبور کردیم. صبحانه را در یکی از باغها خوردیم و نزدیک ظهر به منطقه جنگلی در ارتفاع ۳۰۰۰ متری رسیدیم.

بعد از طی تقریبا ۷ ساعت مسیر آسفالت و سپس خاکی و سنگلاخ به ایستگاه تحقیقاتی و مهمانسرای منابع طبیعی رسیدیم؛ جایی با هوای بی نظیر و مناظر زیبا. در طول مسیر آن قدر گله‌های گاو و گوسفند و بز دیدیم که اصلا احساس نمی‌کردیم روی کوه هستیم. بوی عطر گیاهان کوهستانی نه تنها پروانه‌های منطقه را مست کرده بود بلکه نشاط خاصی به ما بخشیده بود تا کوفتگی بدن ناشی از تکانهای شدید ماشین را فراموش کرده و به جای استراحت برای کشف زیبایی‌های کشف نشده پیاده به راه افتادیم. ناهار و شام را با غذاهای محلی از جمله یخنی خوردیم.

یخنی غذای محلی است که با گوشت تازه گوسفند و پیاز فراوان در روغن روی آتش هیزم پخته می‌شود. در ضمن طی مسیر حداقل تا نیمه‌های راه ارتفاعات خانه هایی از سنگ رودخانه ای دیده می‌شد.در کنار خانه محصولات سبزی صیفی و درختی به چشم می‌خورد اما خبری از ساکنان نبود. کمی بعد متوجه شدیم که همه ساکنان صبح زود برای چرای دامها به ارتفاعات رفته اند.

به عنوان یک شهرنشین برایمان جای تعجب داشت که این مردم چگونه بدون امکانات رفاهی امروزی در اینجا با این شرایط آب و هوایی سخت زندگی می‌کنند. با این اوضاع و احوال شبکه برق تهران تا آخرین منزل کوهستانی کشیده شده بود و به قول خودشان هم سرموقع قبض برق هم دریافت می‌کنند. عصر همان روز بعد از عبور از آب رودخانه به طور پیاده و سوار بر الاغ میهمان چادر عشایر ارتفاعات شدیم. حتی در آخرین نقطه کوهستان هم آثار حیات و زندگی انسان به چشم می‌خورد.

عشایر بسیار ساده صمیمی و دوست داشتنی با هر ظرف کوچک که در بساط داشتند با چای از ما پذیرایی کردند و بعد از آن با نان و ماست ساخته دست خودشان ما را سیر کردند. در طول سفر حیوانات وحشی کوهستان مانند کبک و شاهین هم فراوان به چشم می‌خوردند. البته شنیدیم که گراز و پلنگ هم وجود دارند و دیده شده بود که یک پلنگ کره اسبی را بلعیده است. از پوشش گیاهی ارتفاعات هزارمسجد می‌توان به غیر از ارس از گونه‌های مختلف پلاخور، زرشک، نسترن، دغدغک، قره قات و شیرفت نام برد.

آنجا همچنین زیستگاه منحصر به فرد قره قات محسوب می‌شود. در ادامه سفر به قصد سیاحت کلات نادری که جدیدا به شهرهای استان اضافه شده و پایتخت نادرشاه افشار بوده است از دره‌ها و شالیزارهای خارق العاده مسیر گذر کردیم. تصور کنید منطقه کلات که به غیر از خاک چیز دیگری به چشم نمی‌خورد شالیزارهای برنج مانند سراب ما را متحیر کرده بود. بوی عطر برنج تمام شهر را فراگرفته بود و بعد از چشیدن و دیدن متوجه شدیم که یکی از بلندقدترین برنج‌های ایران است و ما هم برای اولین بار بود که دیدیم در یک منطقه نیمه خشک برنجی با این کیفیت عالی به بار می‌نشیند.

در بدو ورود به شهر کلات با دیدن رشته کوه هایی که به شکل بارو و حصار دور تا دور شهر را محصور کرده بود می‌توانستیم بعد از گذشت قرنها هنوز قدرت نادرشاه افشار را حس کنیم. بعد از سیاحت قسمتهای مختلف شهر و آثار تاریخی آنجا از قصر تاریخی خورشید که به فرم ۶ ضلعی و به شکل خورشید بود دیدن کردیم.در مسیر بازگشت به مشهد از پسته‌های روغنی و بسیار ریز و جالب جنگل‌های خواجه دیدن کرده و سفر را با زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) به پایان رساندیم. طبیعت آن منطقه و تاریخ کلات نادری و شالیزارهای برنج کلات از دیدنی‌های زیبای ایران است که جای لطفش در اذهان سفرنکرده‌ها خالی است.

منبع :http://vista.ir/روزنامه ایرانwww.iew.ir/http://fa.

wikipedia.org/.