اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای زشک
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

روستای زشک از توابع شاندیز و از ییلاقات شهر مشهد به شمار می‌رود که در فاصله سی کیلومتری مشهد مقدس ( از انتهای بلوار وکیل آباد ) و دوازده کیلومتری شاندیز واقع شده است. این روستا با قدمتی زیاد و طبیعتی بکر و زیبا یکی از مناطق زیبای ییلاقی وگردشگری مشهد به محسوب می‌شود.زشک در دره ای خوش آب و هوا قرار دارد که رودخانه ای در دل آن در جریان می‌باشد و چشمه سارهای متعدد آن را تغذیه می‌کنند و همین امر آن را نسبت به سایرروستاهای بالادست متمایز کرده است . روستای زشک در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا قرار دارد که دارای چشم انداز ترکیبی از خانه‌های سنتی، باغات، دره، کوه و خانه هایی به شکل نوین می‌باشد .

پوشش گیاهی این روستا را انواع مختلفی از گل‌ها و درختچه‌های کوتاه، سماق، شاهدانه، گلپر، زیره، کلپوره، اکلیل کوهی و تمشک ،تشکیل می‌دهد که اکثر آنها مصارف خوراکی و دارویی دارد تشکیل می‌دهند و یکی از منابع درآمد اهالی به شمار می‌رود.در روستای زیبای زشک انواع محصولات زراعی و باغی از جمله سیب، گیلاس، آلبالو، هلو، آلو سرخ ، گردو، گلابی، انگور، ، آلو زرد و...

تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود.این روستا از جمله روستاهای معدودی است که به دلیل داشتن رودخانه دایمی، پرورش ماهی قزل آلا یکی از منابع درآمدی بالای اهالی به شمار می‌آید و سالانه ده‌ها تن گوشت سفید به بازار شهر عرضه می‌شود.با توجه به طبیعت ..

.مشاهده کامل متن منطقه و پوشش گیاهی مناسب و رویش گل‌های فراوان، زنبورداری یکی از مشاغل بسیار قدیمی این منطقه و عسل تولیدی آن از کیفیت مطلوبی برخوردار است.در روستای زشک چند واحد صنعتی مشغول به کارند که به فعالیت‌های چوب بری و ساخت وسایل چوبی می‌پردازند . گسترش صنایع کوچک در روستا، باعث اشتغال، افزایش درآمد و جذب گردشگر می‌شود.

بخش خدمات دهی و خدمات رسانی از عمده‌ترین فعالیت‌های مردم در روستاهای گردشگری می‌باشد. برای ارایه خدمات به مسافران و گردشگرانی که برای استفاده از طبیعت و کوهنوردی به روستا مراجعه می‌کنند، رستوران ها، چایخانه‌های سنتی و اماکن تفریحی فراوانی در طول جاده اصلی زشک مشاهده می‌شود.از جاذبه‌های گردشگری زشک می‌توان به : کوهها و دره ها، رودهای پر آب و دایمی، چشمه‌های متنوع، چشم انداز طبیعی، محصولات باغی، عسل و ماهی، بازار محلی، اماکن مسکونی سنتی و باغهای وسیع و خوش منظرهآن اشاره کرد .گردشگری در زشک جایگاه خاصی دارد، در تعطیلات تابستانی و روزهای جمعه ، جمعی از شهروندان مشهد و نیز مسافران سایر شهرها به این روستا سفر می‌کنند.

روستای زشک دارای مسیرهای خاص کوهنوردی می‌باشد که کوهنوردان با استفاده از آب و هوای مناسب این روستا می‌توانند به راحتی از مسیرهای ایجاد شده به بالای کوه‌های زشک صعودنمایند، و با توجه به این ویژگی می‌توان این ورزش را با تبلیغات مناسب گسترش داد.قله چمن با سه هزار و بیست مترارتفاع و با توجه به موقعیت جغرافیائی و علم به این مسئله که نزدیکترین قله مرتفع جهت صعود کوهنوردان مشهدی می‌باشد یکی از قله‌های پر تردد در فصول مختلف سال برای کوهنوردان می‌باشد.منابع :http://www.chaharfasl.

com/http://fa.wikipedia.org/http://dadaryha.com/sun8.

loxblog.com/.