اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گنبد سبز مشهد
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

گنبد سبز آرامگاه شیخ مومن استرآبادی است، که متعلق به دوران صفویه می‌باشد و در شهرستان مشهد، فرار دارد . بنای تاریخی گنبد سبز شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام قرار گرفته است .وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان این بنا هشت ضلعی بوده و دارای چهار ایوان می‌باشد .

علاوه بر ایوان و طاق نما ها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است. گنبد سبز، مدفن شیخ محمد مومن عارف می‌باشد که احتمالا در سال هزار و سی و شش قمری شروع به ساخت و در سال‌های هزار و پنجاه و پنج و هزار و پنجاه و هشت تکمیل و تزئین شده است.محل کنونی گنبد سبز در گذشته باغی بوده که این مقبره در میان آن باغ قرار گرفته بود و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ، اراضی آن متعلق به خود شیخ مؤمن بوده و بعدها در زمان حیاتشان توسط ایشان وقف شده است. این بقعه که به دلیل رنگ گنبدش ، گنبد سبز نام گفته، مدفن شیخ محمد مومن عارف استرآبادی است که در سال نهصد و چهار قمریبه دیار باقی شتافت.

نمای این بنا در سال هزار و سیصد و پنجاه و سه شمسی کاشی کاری شد و باز سازی هایی در درون آن صورت گرفت .فضای داخلی بقعه دارای کتیبه‌ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم ( ص ) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت " نمقفه حسین بن محمد المشهدی" و تاریخ 1058 ق دیده می‌شود .در زیر گنبد بنا کتیبه‌اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.این مقبره مورد توجه و زیارت مردم محلى مشهد، خصوصا پیروان تصوف و عرفان می‌باشد .

بقعه گنبد سبز در سال هزار و سیصد و پنجاه و شش توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره هزار و سیصد و هفتاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منابع :http://hamshahrionline.ir/http://fa.wikipedia.

org/http://serajnet.org/rezacity.blogfa.com/.