اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه مردم شناسی مشهد ( حمام مهدی قلی بیک )
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

این موزه در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم مطهر رضوی واقع در خیابان اندرزگو سیزده، در بنای تاریخی حمام مهدی قلی بیک تأسیس شده است . بر اساس اسناد موجود این حمام در سال هزار و بیست و هفت قمری توسط مهدی قلی بیک ، میرآخور باشی شاه عباس صفوی ، وقف آستان قدس رضوی شده است که پس از تعمیر و بازسازی در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج شمسی به موزه مردم شناسی مبدل گشته است . در این موزه اشیایی از جمله لوازم مورد نیاز در حمام‌های قدیمی ، انواع سماورهای ذغالی ، قندیل، ظروف مختلف، آبخوری، بخش نمایشگاه عکس قدیم و مردم شناسی به نمایش عموم در آمده است.این بنا یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های کشور به شمار میرود که وجه تمایزش با دیگر حمام‌ها نظیر حمام گنجعلی خان کرمان و یا فین کاشان و .

.. در نقاشی‌های موضوعی آن می‌باشد که با تلاش مرمت کاران از لایه‌های هشتم و بعضاً سیزدهم زیرین به دست آمده اند.محوطه‌ی ورودی حمام توسط یک پله به همراه با یک انحنای ملایم به هشتی کوچکی متصل می‌شود .

با عبور از پنج پله با همان انحنا به " سربینه " یا همان " رختکن " می‌رسیم که زیباترین بخش حمام می‌باشد و با نقاشی و کاشی‌های زیر رنگی آراسته شده . تزئینات نقاشی سیزده لایه است که قدیمی‌ترین لایه‌ی آن مربوط به دوره صفوی و جدیدترین لایه ، متعلق به دوره قاجار می‌باشد.آخرین لایه ای که امروزه در معرض دید عموم قرار ..

.مشاهده کامل متن گرفته، موضوعاتی چون زندگی اجتماعی مردم ، داستانهای شاهنامه ، ماه‌های سال سریانی ، چهار فصل و افسانه‌های قدیمی ایران را به تصویر کشیده است .پس از عبور از سربینه، فضایی به نام " هشتی " یا " میاندر " وجود دارد که ارتباط دهنده‌ی دو فضای سربینه و گرمخانه می‌باشد .گرمخانه به شکل مربع بود و دارای چهار ستون در وسط می‌باشد که پوشش گنبدی شکل سقف ، مشتمل بر نورگیرها بر روی این ستون هاست.

نورگیری فضاهای مختلف حمام به دلیل قرار داشتن در داخل زمین از طریق نور گیر‌های کوچک و بزرگ تعبیه شده در سقف صورت می‌گرفته است . از دیگر قسمتهای حمّام که جلوه‌های ویژه هنری را در کنار فضاهای دیگر به نمایش می‌گذارداستخر آب است .این موزه در میدان شهدا ، حرم مطهر ، ضلع غربی حرم مطهر امام رضا ( ع ) واقع شده است .منابع :http://fa.

wikipedia.org/http://www.mashhadmtm.com/http://news.

aqr.ir/zasa.ir/.