اطلاعات بیشتر


نام مکان:
باغ موزه نادری
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

آرامگاه نادرشاه بنایی در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد می‌باشد که به یادبود نادرشاه افشار در سال هزار و سیصد و چهل و سه خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و بنا شده است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می‌باشد و دو تالار موزه را شامل می‌شود که یکی از آنها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را درخود جای داده است .نادر شاه در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد داد. این آرامگاه در سال هزار و صد و چهل و پنج هجری قمری در کنار چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام ضا از خشت و گل ساخته شد.

قوام‌السلطنه در اواخر عهد قاجار در سال هزار و دویست و نود و شش خورشیدی در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه تازه‌ای برای وی ساخت و استخوانهای او را از تهران به آنجا منتقل نمود . ساختمان جدید که در محل فعلی آرامگاه وی واقع بود مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال هزار و سیصد و سی و پنج خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسبِ شأن نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه ساخته شود. این کار از سال هزار و سیصد و سی و شش شروع و در سال هزار و سیصد و چهل و دو به اتمام رسید. ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار در تاریخ دوازده فرودین ماه سال هزار و سیصد و چهل و دو به همت انجمن .

..مشاهده کامل متن آثار ملی ایران در باغ نادری افتتاح گردید .این موزه امروزه توسط سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

در اواخر سال هزار و سیصد و هشتاد و شش باغ موزه نادری که بر اساس طرح نوین بهسازی مورد بازنگری و تعمیرات در فضاهای داخلی قرار گرفته بود پس از شش ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شد. آرامگاه کنونی نادرشاه در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا قرار دارد که پس از آرامگاه امام رضا، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد به شمار می‌آید . این بنا در باغی به مساحت چهارده هزار و چهارصد متر مربع ساخته شده‌است. آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه می‌باشد.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه چند نفر از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز فقید ابوالحسن صدیقی ساخته شده است. مصالح مقبره اکثرا از سنگهای خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد می‌باشد . بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش آرامگاه کاملاً شبیه چادر عشایری می‌باشد ، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است.

پوشش دیوارهای داخلی آرامگاه نیز از سنگهای مرمر اُخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعی کند.موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در دو تالار به معرفی آثار تاریخی این دوره قرار دارد:تالار شماره ۱: در این تالار به‌نمایش اشیاء مختلفی به‌منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشار پرداخته شده است که شامل انواع سلاح‌ها، البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ مانند تابلویی از جنگ کرنال، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشار تا قاجار، چند نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادرشاه می‌شود که روی یکی کلمه " السلطان نادر " حک شده و روی دیگری که در دشت مغان به سال هزار و صد و چهل و هشا هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده این بیت شعر طلاکوب شده‌است:هست سلطان بر سلاطین جهان / شاه شاهان نادر صاحب قرانتالار شماره ۲: در حال حاضر به نمایش برخی تصاویر و نیز پاره ای اطلاعات تاریخی در ارتباط با زندگی نادرشاه افشار و همچنین کلنل محمدتقی خان پسیان اختصاص یافته است.منابع :http://www.chn.

ir/http://fa.wikipedia.org/wikimapia.orgwww.

tebyan.net/.