اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک کوه سنگی
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

کوهسنگی پس از پارک جنگلی ملت دومین پارک مشهد به شمار می‌آید و در بین تفریحگاه‌های این شهر از قدمت و شهرت زیادی برخوردار است و حتی به جرات می‌توان گفت یکی از زیبا‌ترین پارک‌های ساخته شده در ایران می‌باشد . این مجموعه تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است. ساختمان موزه بزرگ خراسان، با الگو برداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادر شاه بود، مصالح مقبره او، از سنگهای سخت گرانیت کوهسنگی انتخاب شد.

این مکان تا سال هزار و سیصد و ده هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی از قبیل کوه‌های سهل الصعود و باغ‌های سرسبز و چشم اندازهای طبیعی و رودخانه‌ها و آب و هوای معتدل ، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت پیدا کرد و درسال هزار و سیصد و هجده با ساخت ساختمانی دو طبقه توسط آلمان ها، و جدول کشی خیابان‌ها و نرده کشی و گلکاری به صورت پارک طبیعی درآمد. همچنین شهردار آن زمان شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب شده و دو مجسمه انسانی را کنار استخر بزرگ کوهسنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب کرده اند که امروزه برچیده شده اند . با پیشرفت و گسترش مشهد ، کوهسنگی ازطریق خیابانی وسیع و عریض و درختکاری شده ، که به خیابان کوهسنگی معروف است ، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد.

این خیابان تا سال ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه آهن مشهد ادامه داشت.طرح‌های توسعه در نظر گرفته شده، پارک کوهسنگی را به مجموعه تفریحی گردشگری تبدیل کرده است. مجموعه‌هایی از جمله : باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی وباغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچه مصنوعی و جزیره پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی ، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعه شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منو ریل تفریحی در رینگ اطراف کوه‌ها .اولین نور افشانی‌های شهر مشهد، در کوهسنگی انجام گرفته است .

این تفرجگاه زیبای شهر مشهد پس از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی، رتبه سوم حضور مسافر و گردشگر را به خود اختصاص داده است .منابع : http://www.beytoote.com/http://fa.

wikipedia.org/www.mashhademrooz.blogfa.

comehkh.ir/.