اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار بار
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
نیشابور

معرفی نامه

شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد. از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد.

آواز محلی آن‌ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند. مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: عرب، غضنفری، قاضی، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام(باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شالهایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آنهاست.روستای بار از سطح دریا 1670 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.

ارتفاعات بینالود در این قسمت تبدیل به آهکهای کارستی میشود که همچون یک اسفنج آب را به درون خود میکشند و به آرامی آن را پس میدهند اما در این بخش از میانه ستیغ کوه آب بیرون میزند و آبشاری با طول بالغ بر 300متر را می‌آفریند که در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی پدید میاورد.سرچشمه اصلی این رود بار، کوه و چشمه پرآبی است که آبشار زیبای بار را تشکیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر ...

مشاهده کامل متن نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده که ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می‌کند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می‌پیوندند. این رودخانه تا حدود 20 کیلومتری سرچشمه در داخل کوهستان بوده و حالت دایمی دارد که در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ و خانلق عبور می‌کند. در سه کیلومتری جنوب روستای خانلق رود، وارد منطقه هموار و دشت شهرستان تحت جلگه می‌شود و حالت فصلی به خود می‌گیرد.

مسافتی حدود 35 کیلومتر این گونه بوده و در نزدیکی روستای رهن کاریز از توابع بخش مرکزی شهرستان تحت جلگه به رود فصلی کالشور نیشابور می‌پیوندد. در این قسمت به دلیل فراهم شدن خاک‌های آبرفتی و حاصلخیز در طول زمان‌های گذشته، روستاها و اراضی کشاورزی زیادی به وجود آمده است. سیلاب (حالت فصلی) رودخانه بار به کالشور می‌رسد.چشمه : مظهر رودخانه ذکر شده چشمه ای است که برای گردشگران قابل رویت است و از دبی بالای 300 لیتر بر ثانیه برخوردار است.

این موضوع بر جذابیت منطقه می‌افزاید ، آب زلال این چشمه که از بخش زیرین دیواره ای صخره ای و مرتفع فوران می‌کند برای گردشگران خاطره ای ماندگار به جای می‌گذارد .آبشار بار یکی از زیباترین آبشار‌های منطقه نیشابور است . وجود پوشش گیاهی متنوع غنای بصری آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که آبشار بار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست.

دره باز و وجود باغات گسترده: با وجود ارتفاعات بسیاری که در این منطقه قرار گرفته دره بار فضای بسیار باز و گسترده ای دارد و چشم انداز‌های بسیار زیبایی را به باز دیدکنندگان هدیه می‌دهد،همچنین باعث به وجود آمدن باغات گسترده در این منطقه شده است. وجود باغات به سرسبزی منطقه و آب و هوای آن کمک شایانی کرده است.منبع:http://3teegh.persianblog.

ir/post/73/http://www.rovzane.com/http://mehrankooh.blogfa.

com/post-199.aspx.