اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کال صابونی
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
نیشابور

معرفی نامه

شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد.روستای بار از سطح دریا 1670 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.

ارتفاعات بینالود در این قسمت تبدیل به آهکهای کارستی میشود که همچون یک اسفنج آب را به درون خود میکشند و به آرامی آن را پس میدهند اما در این بخش از میانه ستیغ کوه آب بیرون میزند و آبشاری با طول بالغ بر 300متر را می‌آفریند که در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی پدید میاورد.سرچشمه اصلی این رود بار، کوه و چشمه پرآبی است که آبشار زیبای بار را تشکیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده که ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می‌کند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می‌پیوندند. این رودخانه تا حدود 20 کیلومتری سرچشمه در داخل کوهستان بوده و حالت دایمی دارد که در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ ، خانلق و بارعبور می‌کند.

پس از عبور از شهر نیشابور به سمت شهر فیروزه و عبور از شهر بار با طی مسافتی 70 کیلومتری به روستای بار رسیده راه ...مشاهده کامل متن خود را به سمت دره پیش می‌گیریم.

پس از 7 کیلومتر خاکی که با وسیله نقلیه مناسب طی میشود و 2 ساعت کوهپیمایی به ابتدای دره می‌رسیم. دره کال صابونی دارای 4 فرود می‌باشد که طول آبشارهای آن از 8 متر تا 25 بود که پیمایش آن 3ساعت زمان نیاز دارد.آخرین مسیر دسترسی به کال صابونی شهر بار روی نقشه مشخص شده لطفا مارا برای یافتن دقیق این جاذبه بکر همراهی کنید.سپاسگذاریم .

منبع :باتشکر از گروه کوهنوردی آفاقhttp://www.afagh-cc.com/.