اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد کارده
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

کارده نام روستایی در 42 کیلومتری شمال مشهد است ، این روستا باغهای میوه فراوان و سد بسیار بزرگی دارد.سد کارده در زمره گردشگاه‌های آبی مشهد است که در کیلومتر ۲۰جاده این شهر به کلات بر روی رودخانه‌ای به نام کارده واقع شده است. رودخانه و سد کارده در اطراف خود مناظر شگفت انگیز و بدیعی خلق کرده اند ، مسیر دسترسی به این منطقه گردشگاهی از انتهای خیابان خواجه‌ربیع ممکن می‌باشد.گنجایش دریاچه پشت سد کارده حدوداً 5/31 میلیون متر مکعب است که بخشی از آب منطقه را تأمین می‌کند.

این سازه از نوع بتونی دو قوسی متقارن با ارتفاع ۶۷ متر و طول تاج آن ۱۴۴ متر است که توانایی ذخیره ۴۴ میلیون متر مکعب آب را دارد. رودخانه کارده با جریان دایمی و مناظر بسیار زیبای چشم‌نواز کوهستانی یکی از زیباترین تفریحگاه‌های مشهد به شمار می‌آید. در این مکان تسهیلاتی از جمله محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و… برای زائرین و مسافران و شهروندان در نظر گرفته شده است .رودخانه کارده یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های دائمی استان خراسان رضوی است که بخش عمده ای از آب شرب و کشاورزی شهر مشهد را تامین می‌کند.

این رودخانه از دو چشمه کارستی در شمال حوضه آبریز رودخانه کارده سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از روستاهای خرکت، مارشک، جنگ، پنج منه، آل و کارده به سد می‌ریزد.گردشگران با سفر به این منطقه علاوه بر لذت بردن از سد و رودخانه میتوانند از باغ‌های ...

مشاهده کامل متن روستا نیز دیدن کنند. منبع:http://www.sabteahval-kh.irhttp://mashhad.

khorasan.irhttp://www.mashreghnews.ir/.