اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه ملک
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

خانه مرحوم حاج حسین ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی(ره) و در سه راه دارائی مشهد واقع شده و یکی از نمونه خانه‌های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می‌شود. این بنا که در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد متعلق به مرحوم حاج حسین ملک متولد سال ۱۲۵۰ خورشیدی است.حسین ملک در سال ۱۳۲۳ قمری در مشهد اداره املاک پدر را در دست گرفت و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی شروع به وقف اموال خود کرد.از جمله وقف‌های وی کتابخانه ملی ملک ، وقف یک کتابخانه که تولیت آن را به آستان قدس رضوی سپرد، وقف چند پارچه ملک در سال ۱۳۴۰، وقف دو بیمارستان، بیمارستان رضوی در چناران و بیمارستان سجادیه در تربت جام که به شهرداری تحویل داده شد.

وی در سال ۱۳۳۸خورشیدی به هر فرهنگی در مشهد ۵۱۰ متر زمین وقف کرد که در مجموع ۲۰۰هکتار زمین به فرهنگیان مشهد وقف کرد و در سال ۱۳۴۸خورشیدی باغ وکیل آباد را وقف مردم مشهد کرد که تولیت آن را به شهرداری مشهد سپرد. در همین سال باغ صبای تهران را به هنرمندان و قصر ملک واقع در شمیران تهران را به آموزش و پرورش اهدا کرد و از دیگر وقف‌های وی باغ صبا و شیرخوارگاه است.حاج حسین ملک در زمان رضاشاه در جریان مسجد گوهرشاد حبس شد و او را در زمان مشروطه در مسجد گوهرشاد به شدت مضروب ساختند و در اواخر عمر بینایی و شنوایی خود را از دست داد و در نهایت در چهارم مرداد ماه سال ۱۳۵۱شمسی درگذشت.خانه مرحوم حاج حسین ملک یکی از معدود خانه‌های بافت قدیمی مشهد می‌باشد که توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت گردیده است از کاربری مسکونی تبدیل به مرکزی فرهنگی و هنری گردیده است.

طبقه بالای آن دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی می‌باشد که در حال حاضر 11 هنرمند دررشته‌های نگارگری ، ملیله کاری ،زیور آلات سنتی ، سوخت روی چرم ، چاپ پاتیک و رودوزی‌های سنتی در مقابل دید بازدیدکنندگان به خلق آثار هنری خود می‌پردازند. فعالیت‌های فرهنگی و هنری این مرکز در راستای رسالت حفظ و احیاء و ترویج هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران است.این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اخیراً کلاسهای آموزشی صنایع دستی در رشته‌های نگارگری ، چاپ باتیک ، نقاشی روی پارچه ، رودوزیهای سنتی ، زیورآلات سنتی ، گلیم بافی ، گلیم تابلویی ، ملیله کاری ، کارت بافی ، سوخت روی چرم ، طراحی فرش و گلیم ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، طراحی فرش و گلیم در این مکان برگزار می‌گردد.

بازدیدکنندگان از خانه ملک ضمن آشنایی با بخش‌های مختلف این خانه می‌توانند از نزدیک شاهد انجام فعالیت‌های هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی به صورت زنده باشند.منبع:http://www.yjc.irhttp://www.

razavi-chto.ir/http://www.mehrnews.com/.